Transakcije kriptovalutama mogu koštati više od samo naknada za transakcije. Struja koja se koristi za ove transakcije je više od onoga što neke zemlje, poput Argentine i Australije, troše tokom čitave godine.
Objavljene procene ukupne globalne potrošnje električne energije za kriptovalute kao što je bitkoin su između 120 i 240 milijardi kilovat-sati godišnje, prema Kancelariji Bele kuće za nauku i tehnologiju. Sjedinjene Države vode ove brojke.
Stručnjaci za finansije i biznis raspravljali su o posledicama kriptovalute i rudarenja, ali do sada je malo pažnje stavljeno na uticaj ovih aktivnosti na električnu mrežu i potrošnju energije.
Dr Le Ksie, profesor na Odsjeku za elektrotehniku i računarstvo na Teksaškom A&M univerzitetu i pomoćnik direktora Teksaškog A&M Energetskog instituta, je u centru ovih napora da se shvati kako rudarenje kriptovaluta utiče na elektroenergetsku mrežu i kako koristiti ove informacije za dalje istraživanje, obrazovanje i kreiranje politike.
Čak i kako se tehnologija unapređuje, omogućavajući korisnicima da urade više uz korišćenje manje energije, rudarenje kriptovaluta je računarski intenzivno, a mera snage na blokčejn mreži, ili heš stopa, i dalje raste.
Tokom letnjeg toplotnog talasa 2022. u Teksasu, Ksie i njegovi saradnici su otkrili smanjenje od 18% u rudarenju kriptovaluta širom sveta. Smanjenje je povezano sa stresom na elektroenergetskoj mreži Teksasa, što je navelo Savet za pouzdanost električne energije Teksasa da izda zahtev potrošačima energije da štede energiju.
„Čini se da postoji veoma jaka negativna korelacija između potražnje za rudarstvom i ukupne neto potražnje u celom sistemu“, rekao je Ksie. „Kada je mreža pod stresom, kripto rudari se gase, što pokazuje potencijal za fleksibilnost potražnje.
Na primer, kada je mreža pod stresom zbog toplotnog talasa, vlasnici kuća troše više klima uređaja i, zauzvrat, više energije. U poređenju sa ovim tipovima potražnje preduzeća, potražnja za rudarenjem kriptovaluta pokazuje dobar potencijal za pružanje fleksibilnosti u vremenima kada je najveća potrošnja energije u drugim oblastima od vitalnog značaja.
Njihovi nalazi su objavljeni u martovskom izdanju IEEE Transactions on Energi Markets, Polici and Regulation i junskom izdanju Advances in Applied Energi.
U ovim radovima, Ksie i njegovi studenti daju podatke koji omogućavaju prvi korak u proučavanju ugljičnog otiska ovih rudarskih objekata i uticaja na pouzdanost mreže i veleprodajne cijene električne energije. Na kraju krajeva, lokacija je važna i mnogi faktori igraju ulogu u ovoj složenoj diskusiji.
„Povećana potražnja za firmama će uvek rezultirati smanjenjem pouzdanosti mreže“, rekao je Ksie. „Međutim, sa kripto rudarstvom modelovanim kao fleksibilno opterećenje koje se može isključiti tokom stresnih trenutaka, to može pozitivno doprineti pouzdanosti mreže.
Ksie je vodeći za Blockchain and Energi Research Consortium u Tekas A&M, koji je saradnja između tima Tekas A&M istraživača i industrijskih partnera. Njihova misija je da obezbede nepristrasan multidisciplinarni resurs za prenošenje nedavnih dešavanja u preseku blokčejna i energije.
Iako je kriptovaluta još uvek u povojima, jedno je sigurno — povećanje potrošnje energije će biti kritično jer ova industrija transakcija u nastajanju nastavlja da napreduje. Imajući to na umu, Ksie nastavlja svoje istraživanje kako bi pronašao rešenje koje pomaže da se iskoriste prednosti tehnologija omogućenih za blok lanac, istovremeno osiguravajući održiv rad mreže.