Pronađen lunarni krater od misteriozne rakete

Pronađen lunarni krater od misteriozne rakete

Raketa nepoznatog porekla pala je na Mesec, ostavljajući neobičan krater, nedavno je otkrio NASA-in Lunar Reconnaissance Orbiter. Astronomi su primetili da je telo rakete krenulo ka Mesecu krajem prošle godine, a konačno je udarilo u Zemljin satelit 4. marta, stvarajući neobičnu formaciju dvostrukog kratera.

Dvostruki krater sugeriše da je telo rakete „imalo velike mase na svakom kraju“, navodi se u saopštenju NASA objavljenom u petak. Sastoji se od istočnog kratera prečnika oko 18 metara (19,5 jardi) na vrhu zapadnog kratera od oko 16 metara u prečniku (17,5 jardi).

Krater je toliko neobičan upravo zato što nijedan prethodni udar tela rakete na Mesec nije stvorio dvostruki krater. Četiri kratera Apolo SIV-B bila su veća od nedavnog udara u maksimalnoj širini, u rasponu od 35 do 40 metara (oko 38 jardi), iako je maksimalna širina novog kratera – 29 metara (oko 31,7 jardi) bila slična širini kratera Apolo rakete.

NASA nije spomenula čiju je raketu njen orbiter uočio u saopštenju za štampu, iako je američki astronom Bil Grej u februaru sugerisao da je to bio boster stepen iz kineske lunarne misije Chang’e 5-T1, lansirane u oktobru 2014. Grej je prvobitno pogrešno identifikovao raketu kao bina sa SpaceKs Falcon 9.

Sonda Chang’e-5, koja je sletela na Mesec u decembru 2020. godine, sakupila je brojne stene za testiranje na Zemlji, otkrivajući da su molekuli vode prisutni u stopama do 180 delova na milion u nekim delovima satelita.

Nekoliko nacija je sletelo ili planiralo misije na Mesec poslednjih meseci. Rusija je zakazala svoju misiju sletanja Luna-25 na Mesec za septembar, prema prošlomesečnoj najavi šefa Roskosmosa Dmitrija Rogozina, dok SAD nameravaju da lansiraju svoju misiju na Mesecu sa posadom Artemis do 2024.

U međuvremenu, Pentagon je upozorio da sve veća saradnja između Rusije i Kine u svemiru predstavlja rizik za njegovu navodnu dominaciju u tom domenu. SAD se takmiče sa dve nacije u izgradnji prve baze na Mesecu, sa snovima o eksploataciji potencijalnih mineralnih resursa jedinog Zemljinog satelita i potencijalno čak i izgradnji nuklearnih reaktora na njemu.