Raketa se zapalila u fabrici Spejsiks tokom testiranja

Raketa se zapalila u fabrici Spejsiks tokom testiranja

Raketa-pojačivač koju je razvio Spejsiks Elona Maska za svoju svemirsku letelicu sledeće generacije zapalila se tokom testiranja na zemlji u ponedeljak u Teksasu, što je verovatno predstavljalo neuspeh u Maskovom cilju lansiranja Staršipa u orbitu ove godine.

„Da, zapravo nije dobro. Tim procenjuje štetu“, rekao je Mask na Tviteru nakon rane večernje eksplozije prototipa Super Heavi Booster 7, što se vidi u strimu uživo koji je snimila veb lokacija NASA Spaceflight.

Nije bilo neposrednih naznaka povreda.

Eksplozija, koja je zahvatila bazu rakete u kugli plamena i teškog dima i izgleda da je potresla video kameru, bila je specifična za test pokretanja motora, rekao je Mask u utorak.

„Ubuduće, nećemo raditi test startovanja sa sva 33 motora odjednom“, rekao je on na Tviteru.

Pojačivač je ostao da stoji uspravno, nakon toga pričvršćen za probni portal.

Do kvara je došlo usred jednodnevne kampanje za ispitivanje statičke vatre u Boka Čiki, u Teksasu, bustera, opremljenog nizom od 33 Raptor motora za upotrebu u predstojećem orbitalnom testnom letu bez posade za koji se Spejsiks nadao da će lansirati kasnije ove godine.

Spejsiksov kompletni Starship, koji će biti visok 394 stope (120 metara) kada se spoji sa svojim super teškim pojačivačem prve faze, predstavlja lansirno vozilo sledeće generacije kompanije u centru Maskovih ambicija da putovanje ljudi u svemir učini pristupačnijim i rutinskim.

Spejsiks nije odmah odgovorio na Rojtersov zahtev za komentar o eksploziji u ponedeljak.

Američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) takođe nije odmah odgovorila na pitanje da li će istražiti eksploziju.

Krajem 2020. i početkom 2021. godine, Spejsiks je izgubio četiri prototipa samog Starshipa u nizu probnih lansiranja na velike visine kada su se pokušaji povratnog sletanja završili eksplozijama. Prototip Starship-a je konačno napravio bezbedan dodir u maju 2021.