Startapi su najpoznatiji kao inovacijske laboratorije, disruptori koji donose nove proizvode, usluge i tehnologije na tržište. Ali njihov domet prevazilazi proizvode ili usluge koje kreiraju, prema novom istraživanju Teksasa Mekombsa.
Rad je objavljen u časopisu Strategic Management Journal.
Ove novonastale kompanije inspirišu druge u industrijama u razvoju, pomažući da se ubrza razvoj novih tehnologija, smatra Francisco Polidoro Jr., profesor menadžmenta. Oni podstiču više budućih izuma nego etablirane kompanije.
„Potrošači imaju koristi od rada startapa mnogo više od onoga što im je odmah očigledno“, kaže Polidoro. „Ovi startupi stvaraju mnogo prelivanja znanja. Drugi entiteti mogu da se oslanjaju na svoje ideje kako bi kreirali naknadne izume, od kojih neki mogu na kraju imati koristi za potrošače na tržištima proizvoda.“
Ali taj efekat prelivanja može biti mač sa dve oštrice za tehnološke startape, dodaje on. Osim ako startap nema dovoljno resursa da gradi na sopstvenim izumima, možda će biti teško profitirati od njih. Utemeljene kompanije sa dubljim džepovima mogu preduzeti sledeće korake.
„Postoji srebrna stvar da budete ukorenjeni igrač kada je u pitanju prilagođavanje novoj tehnologiji koja podržava nastanak nove industrije“, kaže Polidoro.
Polidoro i koautor Šarlot Džejkobs sa Državnog univerziteta Luizijane su razmatrali patente u jednoj industriji u nastajanju: fotonaponskim (PV) ćelijama, koje pretvaraju sunčevu svetlost u električnu energiju. Industrija privlači kombinaciju startapova i etabliranih kompanija iz drugih industrija, kao što su nafta i gas.
Istraživači su analizirali 6.116 patenata od sredine 1970-ih do 2016. Prebrojali su broj citata koji su ovi patenti dobili u narednim patentima koje su podnele druge organizacije: pokazatelj da su početni patenti doveli do više inovacija.
Studija je otkrila da iako su startapi činili samo 13% patenata, imali su ogroman broj budućih citata.
Polidoro sugeriše nekoliko potencijalnih razloga zbog kojih izumi startapova podstiču više inovacija drugih kompanija.
Veći konkurenti mogu imati više resursa za izgradnju inovacija pokretača nego što to ima sam startap. U analizi, kompanije su češće citirale patente startapa kada je startap imao lošu evidenciju u izgradnji sopstvenih inovacija.
U industrijama u nastajanju, univerzitetska istraživanja pomažu u identifikaciji pronalazaka koji najviše obećavaju. Kada univerzitet citira patente startapa, on skreće više pažnje na kompaniju – mereno u više citata – nego kada univerzitet citira patente etablirane kompanije.
Etablirane kompanije mogu imati koristi od reputacije u podnošenju tužbi za povredu patenta, jer je manje verovatno da će rivali graditi na izumima spornih kompanija. Ali startapi ne uživaju u istim efektima odvraćanja.
„Startapi teško mogu da steknu reputaciju čvrstine“, kaže Polidoro. „Možda im nedostaju dovoljni resursi da održe spornu strategiju.
Iako rivali mogu profitirati od inovacija startapa, on i dalje može biti na vrhu, kaže on. Podsticanje naleta inovacija, moglo bi privući pažnju na sebe i ojačati svoju poziciju u industriji. Iako je pogledao PV ćelije, Polidoro veruje da njegovi nalazi imaju implikacije na druge tehnološke industrije koje se brzo razvijaju, kao što je veštačka inteligencija.
On kaže: „Ova dinamična interakcija između startapova i etabliranih kompanija je od vitalnog značaja za razvoj industrija u nastajanju koje podstiču nove tehnologije.“