Iako su potpuno autonomni automobili još godinama udaljeni od izlaska na ulice, međunarodno dogovorena pravila o njihovoj upotrebi mogla bi biti gotova sredinom 2026. godine, saopštile su Ujedinjene nacije.
Bezbednosni problemi i visoki troškovi razvoja sistema sledećeg nivoa usporili su napredak na autonomnim vozilima, ali rad na propisima napreduje, saopštile su UN.
„Dok je pompa možda polako nestala, stvarni ozbiljan rad na regulaciji napreduje“, rekao je novinarima zamenik izvršnog sekretara agencije UNECE Dmitrij Marijasin.
Osnovan 1952. godine, Svetski forum za harmonizaciju propisa o vozilima sastaje se tri puta godišnje, okupljajući zemlje, proizvođače automobila i tehnološke gigante. Ovonedeljni skup u Ženevi je glavno godišnje zasedanje.
Forum se održava u okviru UNECE, Ekonomske komisije UN za Evropu, koja oblikuje pravni okvir za unutrašnji transport.
Ričard Dam, predsedavajući Radne grupe za automatizovana/autonomna i povezana vozila (GRVA), rekao je da su novi propisi UN za sisteme pomoći pri kontroli vozača usvojeni u februaru i da će stupiti na snagu u septembru.
„Planiramo da imamo globalno usklađenu uredbu o automatizovanim sistemima vožnje (ADS) spremnu za sredinu 2026. godine“, rekao je on.
Za razliku od nekih oblasti u kojima regulacija dolazi dugo nakon uvođenja nove tehnologije, sekretar GRVA Fransoa Gišar rekao je da je prvo utvrđivanje pravila u skladu sa prethodnim napretkom u automobilizmu.
On je rekao da su propisi za električna vozila bili spremni pre nego što su izašli na tržište, a okvir je sada spreman i za vozila na vodonik, ukoliko industrija krene ka masovnoj proizvodnji.
Postoji pet nivoa automatizacije, a niži nivoi već postaju uobičajeni.
Na nivou 2, od vozača se očekuje da paze na saobraćaj.
Na nivou 3, vozač ne vozi kada su automatizovani sistemi uključeni, ali može uskočiti u bilo kom trenutku i mora preuzeti na zahtev sistema.
Na nivou 4, vozač ne mora biti spreman da brzo interveniše, barem u ograničenim oblastima, dok su vozila nivoa 5 potpuno autonomna.
Gišar je rekao da je tehnologija nivoa 1 i 2 verovatno u polovini svih novih vozila; „Nivo 3 je još uvek redak, a nivo 4 ne postoji za prodaju kao proizvod za masovnu proizvodnju“, rekao je on.
Damm je rekao da su sistemi na nivou 3 i 4 „mnogo skuplji“, tako da će dublja tehnologija pomoći vozaču na nivou 2 verovatno biti na prvom mestu, kao most ka sledećim nivoima.
„Postoji li budućnost za autonomne automobile? Na ovo mogu jasno da odgovorim sa ‘da’“, rekao je Damm.
„Ova tehnologija će doći, i delimično je na putu, čak i ako još ne prodire na masovno tržište. Još je nekoliko godina ispred nas pre nego što je vidimo na masovnom tržištu, jer moramo da rešimo nekoliko problema.“
Zabrinutost za javnu bezbednost ostaje glavni prioritet u postavljanju regulatornog okvira. Godišnje je oko 1,2 miliona smrtnih slučajeva u saobraćaju, sa još 50 miliona povređenih.
„Još ne znamo da li će autonomna vozila biti veći problem ili više rešenje“, rekao je Marijasin.