Podaci vaših pametnih zvučnika se koriste na načine koje možda ne očekujete

Podaci vaših pametnih zvučnika se koriste na načine koje možda ne očekujete

Pametni zvučnici nude neverovatnu pogodnost — od puštanja vaših omiljenih melodija do ponovnog naručivanja toalet papira — uz samo jednostavnu glasovnu komandu. Ali ta pogodnost može doći sa visokim troškovima privatnosti za koje mnogi potrošači nisu ni svesni da plaćaju.

Svi smo imali nesvakidašnje iskustvo traženja nečega na internetu, a onda se odjednom oglasi baš za tu stvar pojavljuju svuda gde pogledamo na mreži. Nije slučajno, rekao je Umar Ikbal, docent računarskih nauka i inženjeringa na Mekelvi školi inženjeringa na Univerzitetu Vašington u Sent Luisu.

„Moji saradnici i ja smo otkrili da Amazon koristi podatke o interakciji pametnih zvučnika da zaključi interese korisnika, a zatim koristi ta interesovanja da cilja personalizovane oglase na korisnika“, rekao je Ikbal. „To je nešto o čemu Amazon nije unapred govorio pre našeg istraživanja.“

Tim je predstavio svoj rad 26. oktobra na ACM Internet Measurement konferenciji u Montrealu, gde su dobili nagradu za najbolji rad. Oni imaju za cilj da pruže uvid u to koje informacije prikupljaju pametni zvučnici, kako se dele sa drugim stranama i kako ih te strane koriste, omogućavajući potrošačima da bolje razumeju rizike privatnosti ovih uređaja i uticaj deljenja podataka na ljude na mreži iskustva.

Da bi otvorio crnu kutiju oko pametnih uređaja i podataka koje oni snimaju, istraživački tim je napravio revizorski okvir za merenje prikupljanja, korišćenja i deljenja podataka o interakciji Amazon Echo. Prvo su kreirali nekoliko persona sa interesovanjima u određenim kategorijama i jednu kontrolnu personu. Svaka osoba je stupila u interakciju sa različitim Echo uređajem, a zatim su istraživači izmerili prikupljanje podataka presretanjem mrežnog saobraćaja i zaključili o upotrebi podataka posmatrajući oglase ciljane na svaku osobu na vebu i na Echo uređajima.

Tim je izvestio da čak 41 oglašivač sinhronizuje ili deli svoje kolačiće – koji su obično povezani sa ličnim podacima – sa Amazonom, a zatim ti oglašivači dalje sinhronizuju svoje kolačiće sa 247 drugih trećih strana, uključujući usluge oglašavanja.

Takođe su otkrili da Amazon nije jasno otkrio da se interakcije pametnih zvučnika korisnika koriste za njihovo profilisanje u svrhe ciljanja oglasa. Konkretno, Amazonova opšta politika privatnosti i podaci o privatnosti specifični za Aleka ne pominju da se interakcije pametnih zvučnika koriste za ciljanje oglasa. Međutim, nakon što je njihov rad objavljen i Amazon je obavešten, Amazon je ažurirao Aleka Privaci Hub i Aleka Device često postavljana pitanja kako bi uključio da se podaci o interakciji Aleka Echo koriste za ciljanje oglasa.

„Nažalost, nadzor je poslovni model interneta“, rekao je Ikbal. „Izgleda da su problemi koje smo identifikovali u našoj studiji deo dizajna ekosistema pametnih zvučnika, a svrha naše studije je da donese javnu transparentnost. U stvari, nakon što je preštampa našeg rada objavljena, Amazon je ažurirao svoju objavu da uključi to koristi podatke o interakciji pametnih zvučnika za ciljanje oglasa.

„Vladne agencije za zaštitu potrošača, kao što su Federalna trgovinska komisija (FTC) u SAD i Evropska organizacija potrošača u EU, takođe su pokazale značajno interesovanje za naše nalaze“, dodao je Ikbal.

Ostaje da se vidi da li će intervencije zakonodavaca ili agencija za zaštitu potrošača, uključujući nedavne tužbe protiv Amazona od strane FTC-a i samih potrošača, uspeti. Bez obzira na to, Ikbal je rekao da je važno da potrošači budu svesni koliko podataka daju kada pozovu pametne uređaje u svoje domove i kako se te informacije mogu koristiti.