FBI je u petak zaplenio više veb domena koji pripadaju popularnom besplatnom izvoru e-knjiga ZLibrari nakon što je biblioteku senki pod istragom američkog trgovinskog predstavnika.
Z-lib.org, b-ok.org, 3lib.net i drugi domeni su isključeni, preusmeravajući se na grafičku najavu da ih je zaplenio FBI u saradnji sa američkim tužiocem za istočni okrug Njujorka. Iako je Darknet domen ZLibrari još uvek bio dostupan od nedelje, imao je poruku o grešci iznad trake za pretragu.
Na sajtu je bilo informacija u vrednosti od oko 220 terabajta, od kojih je veći deo zaštićen autorskim pravima i sve im je slobodno pristupiti. Od septembra je bilo dostupno oko 11 miliona knjiga i 84 miliona članaka.
Užasnuti korisnici uporedili su zaplenu sa spaljivanjem Aleksandrijske biblioteke – pre nego što su ponudili predloge za alternativne platforme za korišćenje, kao što je besplatna biblioteka Libgen. ZLibrari prikuplja sadržaj od 2009. godine, kada je počela kao Libgen ogledalo. Međutim, korisnici su ubrzo počeli da dodaju svoje dokumente, što znači da će veliki deo sadržaja verovatno biti nedostupan izvan ZLibrari-a – i svakako nedostupan besplatno.
Omiljena od strane studenata, koji retko imaju sredstva da kupe skupe udžbenike ili skupe pretplate na akademske časopise, ZLibrari je na kraju stekla privržene sledbenike na TikToku – na veliko zgražanje Udruženja pisaca, trgovinske grupe pisaca. Guild krivi digitalnu pirateriju za prosečan pad prihoda pisaca od 42% u poslednjoj deceniji.
Nakon što je Ceh ranije ovog meseca pisao američkom trgovinskom predstavniku pozivajući se na TikTok u svojoj molbi da se ZLibrari klasifikuje kao „ozloglašeno tržište“ za promovisanje piraterije, platforma je blokirala hešteg #ZLibrari.
Oko 200 domena povezanih sa ZLibrari naloženo je da se blokiraju u Francuskoj u septembru nakon tužbe Nacionalne izdavačke unije, a višestrukim indijskim ISP-ovima je ranije naloženo da blokiraju pristup nakon žalbe izdavačke kompanije Takmann.
Međutim, prema Bleeping Computer-u, „malo se zna o operaterima platforme i komercijalnom statusu“, što znači da ZLibrari može jednostavno da promeni domene i ponovo se podigne.
Neki od domena su preusmereni na Njallu, anonimnog hosting provajdera koji je osnovao tvorac Pirate Bay-a, iako nije jasno kako su operateri ZLibrari-a mogli da povrate kontrolu nad svojim domenima nakon zaplene.