Novi uređaj kombinuje obrazovanje i istraživanje mikroba

Novi uređaj kombinuje obrazovanje i istraživanje mikroba

Istraživači sa Univerziteta Jivaskila razvili su uređaj za snimanje za škole i istraživačke centre za proučavanje mikroba. 3D štampani uređaj „NIRis“ omogućava školama da posmatraju i proučavaju prirodne pojave. Istraživači će steći korisna i nova saznanja o bakterijama koje se aktiviraju svetlošću.

Studija je objavljena u časopisu PLOS ONE.

Projekat „Zajedničko svetlo“ (Jaettu Valo) na Univerzitetu Jivaskila ima za cilj da razume ulogu fotosintetskih bakterija unutar biljaka i koristi nauku građana.

„Sedam različitih srednjih škola širom Finske, od Utsjokija do Turkua, prikupilo je stotine uzoraka biljaka za istraživače koji su potom izolovali bakterije iz biljaka“, kaže istraživač projekta Ole Franc sa Univerziteta Jivaskila.

Da bi se olakšalo brzo otkrivanje interesantnih bakterijskih kolonija koje sadrže bakteriohlorofil, istraživači su razvili jeftin uređaj za snimanje, „Sistem za snimanje blizu infracrvenog zračenja“ (NIRis) za analizu bakterija. NIRis ima dva režima snimanja što rezultira preklapanjem svih kolonija bakterija i selektivno identifikovanim bliskim infracrvenim fluorescentnim kolonijama.

Identifikovane bakterije se zatim mogu lako izolovati za dalja istraživanja. 3D štampani uređaj sadrži obične baterijske lampe i detektuje kolonije bakterija pomoću malog raspberri pi računara i modula kamere.

„Cilj je bio da se troškovi održe na niskim i da se olakša rukovanje. Niski troškovi — manje od hiljadu evra — i jednostavno rukovanje omogućili su proizvodnju više uređaja kako bi mogli da se šalju u srednje škole koje učestvuju u projektu“, kaže Heikki Hakkanen, glavni dizajner NIRis-a sa Univerziteta Jivaskila.

NIRis omogućava realizaciju novih vidova multidisciplinarnog istraživanja i nastave u školama i istraživačkim institutima. Nastavnici bi mogli da koriste uređaj, na primer, u biologiji, fizici, programiranju, dizajnu materijala ili čak umetničkom obrazovanju.

„Ovo je odlična prilika za nastavnike da povežu redovne kurseve sa relevantnim akademskim istraživanjima i istraže materijale prikupljene iz prirode“, kaže Kati Heikkila-Huhta, koordinatorka iz škole Oulu Steiner.

Projekat se raduje nastavku razvoja kurseva i istraživačkih projekata koji koriste ovu vrstu uređaja.

Do sada je istraživačka grupa Shared Light koristila NIRis da izoluje preko 1.000 novih sojeva fototrofnih bakterija iz raznih biljaka u različitim godišnjim dobima i na različitim lokacijama.

„Lako otkrivanje omogućilo je uzorkovanje velikih kolekcija i značajno ubrzalo naše istraživanje. Ovo je posebno uzbudljivo jer je prevalencija ove vrste bakterija ui na biljkama veoma malo proučavana, posebno sa pristupima zasnovanim na uzgoju“, objašnjava Riita Nisinen, Univerzitet predavač sa Univerziteta u Turkuu.

„Kao fenomen, ovo je veoma interesantno ako se pomisli da unutar (fotosintetičkih) biljaka postoje bakterije koje takođe vrše bakterijsku fotosintezu. Ovde one ne proizvode šećere, već samo hemijsku energiju koristeći svetlosnu energiju“, kaže profesor nanonauka Janne Ihalainen iz Univerzitet Jivaskila.