Istraživači sa Univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu (UCLA) razvili su tečni akustični senzor inspirisan masnim tkivom u čelu kitova, koji poboljšava sposobnost prepoznavanja glasova čak i u ekstremno bučnim okruženjima. Ovaj inovativni senzor, podržan naprednim algoritmima mašinskog učenja, omogućava precizno prepoznavanje glasova u situacijama gde standardni akustični senzori često ne uspevaju.
Dizajn senzora inspirisan je dinjom, specifičnim organom kitova koji usmerava i pojačava zvukove za eholokaciju, čime smanjuje gubitak energije pri prenosu zvuka kroz vodu. Tim istraživača predvođen Junom Čenom osmislio je magnetnu mrežu na bazi nanočestica neodimijum-gvožđe-bora suspendovanih u tečnosti, čime se postiže visoka osetljivost na zvučne signale čak i pri minimalnim pritiscima. Ovaj tečni akustični senzor pokazao je izuzetan odnos signal-šum od 69,1 dB i mogućnost automatskog filtriranja niskofrekventnog šuma ispod 30 Hz, čime se dodatno pojačava tačnost prepoznavanja glasa.
Sistem pokazuje visoku efikasnost ne samo u vazduhu, već i u podvodnim okruženjima, što ga čini pogodnim za različite primene poput praćenja morskih životinja i ekološkog monitoringa. Prvi testovi pokazali su da senzor postiže preciznost prepoznavanja glasova do 99% u bučnim okruženjima, što obećava široke primene u kompleksnim situacijama i ekstremnim uslovima.
U budućim istraživanjima, tim će primeniti veštačku inteligenciju za dalju optimizaciju tečnih materijala u senzoru i omogućiti selektivno aktivno poništavanje buke, čime će se dodatno proširiti mogućnosti ovog inovativnog rešenja