Nedavna studija Helmholtz instituta Erlangen-Nuremberg, sa sedištem u Forschungszentrum Julich, razvila je efikasan i ekološki prihvatljiv proces za reciklažu perovskitnih solarnih ćelija.
Rad, objavljen u časopisu Energy & Environmental Science, predstavlja metodu pomoću koje se do 99,97% materijala koji se koriste u solarnoj ćeliji može povratiti i ponovo upotrebiti — uz uporedivu efikasnost, manje otpada i niže troškove. Ovo je prvi put da je postignut tako visok nivo efikasnosti u reciklaži solarnih ćelija od perovskita.
Koristeći ekstrakciju rastvarača sloj po sloj, istraživački tim je uspeo da povrati pojedinačne komponente, pročisti ih i proizvede nove solarne ćelije od njih. Metoda bi po prvi put mogla da omogući zatvorenu petlju za reciklažu solarnih modula, čime se čuvaju resursi i smanjuje otpad.
Ovaj pristup predstavlja prednost perovskitnih solarnih ćelija u odnosu na konvencionalne silicijumske solarne ćelije. Razdvajanje pojedinačnih komponenti silicijumskih fotonaponskih modula je veoma naporno zbog integrisane, odnosno teško odvojive strukture modula, koja ipak omogućava modulima dug radni vek.
„Najznačajniji aspekt ovog rada je njegova sveobuhvatna evaluacija. On ide dalje od pukog razvoja pristupa reciklaži kroz temeljni pristup njegovoj efikasnosti, ekonomskoj održivosti i uticaju na životnu sredinu“, kaže Dženi Vu iz vodećeg tima istraživača uključenih iz Helmholc instituta Erlangen -Nurnberg.
Fotonapon (PV) igra ključnu ulogu u energetskoj tranziciji. Solarna industrija nastavlja da raste: ogromni kapaciteti će se dodati u narednim decenijama. Iako su fotonaponski moduli dizajnirani da traju što je duže moguće, do sada su završili na deponiji zajedno sa svojim vrednim materijalima na kraju svog životnog veka. To znači da se gubi ne samo materijal, već i potencijal za uštedu.
Tehničke i ekonomske prognoze iz studije ukazuju da predloženi proces reciklaže ima potencijal za značajne uštede. U laboratoriji bi reciklaža mogla da smanji materijalne troškove do 64%, au industrijskoj proizvodnji do 61%.