Istraživači sa Univerziteta McGill napravili su značajan napredak u razvoju potpuno čvrstih litijumskih baterija, koje se sprovode kao sledeći korak u tehnologiji baterija za električna vozila (EV).
Rešavanjem dugotrajnog problema sa performansama baterije, ova inovacija bi mogla da otvori put sigurnijim, dugotrajnijim električnim vozilima. Nalazi su objavljeni u časopisu Cell Reports Physical Science.
Izazov leži u otporu koji se javlja tamo gde se keramički elektrolit susreće sa elektrodama. Ovo čini bateriju manje efikasnom i smanjuje količinu energije koju može da isporuči. Istraživački tim je otkrio da stvaranje porozne keramičke membrane, umesto tradicionalne guste ploče, i punjenje sa malom količinom polimera može rešiti ovaj problem.
„Upotrebom porozne membrane punjene polimerom, možemo dozvoliti litijum jonima da se slobodno kreću i eliminišu otpor između čvrstog elektrolita i elektroda“, rekao je George Demopoulos, profesor na Odseku za inženjerstvo materijala, koji je vodio istraživanje.
„Ovo ne samo da poboljšava performanse baterije već i stvara stabilan interfejs za rad na visokom naponu, što je jedan od ključnih ciljeva industrije.“
Sadašnje litijum-jonske baterije se oslanjaju na tečne elektrolite, koji predstavljaju bezbednosne rizike zbog svoje zapaljivosti. Potpuno čvrste baterije imaju za cilj da zamene tečne komponente čvrstim kako bi poboljšale bezbednost i efikasnost. Ovaj novi dizajn nudi novi način da se prevaziđe jedna od ključnih prepreka za pretvaranje potpuno čvrstih baterija u stvarnost za industriju električnih vozila.
„Ovo otkriće nas približava izgradnji sledeće generacije sigurnijih i efikasnijih baterija za električna vozila“, rekao je prvi autor studije i dr. diplomirao na odseku za inženjerstvo materijala Senhao Vang.