Nova tehnologija antene omogućava prenos više signala za 6G mreže

Nova tehnologija antene omogućava prenos više signala za 6G mreže

Proboj u tehnologiji antena koji bi mogao da revolucioniše budućnost bežičnih komunikacija, posebno za nadolazeću 6. generaciju (6G) mreža, najavio je istraživački tim na čelu sa profesorom Chan Chi-houom, profesorom katedre za elektrotehniku u Citiju. Univerzitet u Hong Kongu (CitiUHK).

Studija, „Sintetička metapovršinska antena sa pokretnim omotačem za nezavisnu kontrolu proizvoljnih harmonijskih redova“, objavljena je u Nature Communications.

Tim je razvio novu metasurface antenu sposobnu da istovremeno generiše i kontroliše više frekvencijskih komponenti putem softvera. Ovaj veliki napredak obećava da će poboljšati efikasnost i mogućnosti bežičnih komunikacionih sistema.

Tradicionalne antene su obično fiksne u svojim mogućnostima. Da bi poboljšali fleksibilnost i kontrolu antene, istraživači su predložili i eksperimentalno demonstrirali novi koncept antene nazvan „sintetički pokretni omotač“. Ova tehnologija omogućava antenama da istovremeno generišu proizvoljne harmonijske frekvencije i njihove talasne osobine da se kontrolišu pomoću softverske manipulacije.

Važno je napomenuti da je ovo prva ikada prijavljena antena sa takvim mogućnostima, što označava prekretnicu u dizajnu antene. Tehnologija ima potencijalne primene u sledećoj generaciji informacionih sistema velikog kapaciteta i visoke bezbednosti, slikanja u realnom vremenu i bežičnog prenosa energije.

Antena može istovremeno da prenosi više signala korisnicima u različitim pravcima, značajno povećavajući kapacitet kanala. Štaviše, integracija senzora i komunikacija, ključna za 6G bežične mreže, značajno je unapređena ovom inovacijom, koja ima dalekosežne implikacije na buduće komunikacione sisteme.

„Predloženi pristup sintezi promoviše spektralnu upravljivost metapovršina na novi nivo“, objasnio je profesor Chan, koji je i direktor Državne ključne laboratorije za teraherc i milimetarske talase (SKLTMV).

„Upravljivost frekvencije bez premca, zajedno sa svojom veoma jednostavnom strategijom kodiranja (1-bit), otpornom na bočni pojas i potencijalom za integraciju na čipu, obezbeđuje predloženu metapovršinsku antenu koja prevazilazi postojeće tehnologije, nudeći obećavajući potencijal u bežičnim komunikacijama, kognitivnim radar, integrisana fotonika i kvantna nauka“, rekao je profesor Vu Gengbo sa Odseka za elektrotehniku i član SKLTMV.