„Nisam lud da budem optimista“ po pitanju klimatskih tehnologija, kaže Gejts investitorima

„Nisam lud da budem optimista“ po pitanju klimatskih tehnologija, kaže Gejts investitorima

Suosnivač Majkrosofta Bil Gejts pozvao je u četvrtak investitore da stanu iza najsavremenijih klimatskih tehnologija za koje kaže da će pokrenuti „zelenu industrijsku revoluciju“ i sledeći talas globalnog prosperiteta.

Tokom tri dana u luksuznom londonskom prostoru, Gejts je predstavio više od 100 kompanija koje su radile na smanjenju emisija koje zagrevaju planete iz sektora koji su najodgovorniji za klimatske promene.

Gejts čvrsto veruje u moć inovacije koja pokreće napredak u industrijama koje zagađuju zagađenje kao što su proizvodnja, energija i transport.

On je najveći pojedinačni investitor u fond koji je osnovao 2015. godine i koji je uložio oko 2,2 milijarde dolara u tehnologije u ranoj fazi kao što su niskougljenični cement, avijacija bez emisija i održivi građevinski materijali.

Ali u potrazi za bržem implementacijom ovih tehnologija u velikom obimu, Gejts nastoji da proširi bazu investitora od rizičnih kapitalista do penzionih i državnih fondova.

Mnoge inovacije koje je finansirao još uvek su na nivou laboratorije i ne utiču na gasove koji zadržavaju toplotu koji podstiču globalno zagrevanje, a kamoli povraćaj investicija.

Kritičari kažu da je klimatska tehnologija skupa distrakcija kada su danas potrebna duboka smanjenja emisija, kao i novac da se pomogne svetu u razvoju da se nosi sa klimatskim promenama.

Gejts je priznao da sama inovacija neće rešiti problem, ali je rekao da postoji nekoliko razloga za optimizam.

Neke od ovih kompanija već uvode inovacije, rekao je, dok druge pokazuju veliki napredak za kratko vreme.

„Mislim da se sat pomera napred zbog ljudske genijalnosti“, rekao je on novinarima na kraju svog samita Breakthrough Energy u brodogradilištu iz 19. veka u Londonu.

„Mislim da možemo da pružimo sve usluge koje čovečanstvo želi sa nultom emisijom bez povećanja cene tih usluga… Ne mislim da sam lud da budem optimista.“

Pre manje od jedne decenije, rekao je Gejts, bilo je veoma malo interesovanja investitora za klimatske tehnologije.

Sakupio je početnu milijardu dolara sa drugim ultra-bogatim investitorima, uključujući Amazonovog Džefa Bezosa i Džeka Ma iz Alibabe, a njihov prvi samit 2022. privukao je nekoliko stotina učesnika.

Ali investitori, osim filantropa sa velikim džepom, počinju da obraćaju pažnju na klimatske start-apove za koje se dugo smatralo da su previše rizični, pokazuju podaci iz industrije.

Na događaju u Londonu, Gejts je okupio oko 1.500 rukovodilaca iz banaka, investicionih fondova koje podržava država i velikih preduzeća.

U jednom paviljonu, potencijalni investitori su pregledali vodonik-električne avionske motore koje je dizajnirala ZeroAvia, komade niskougljeničnog čelika koji proizvodi Boston Metal, i ogroman magnet koji koristi Commonvealth Fusion Sistems za testiranje snage fuzije.

Izvor, kompanija koja koristi „hidropanel“ za prikupljanje vode iz pare u atmosferi, utažila je žeđ u vrelim letnjim noćima.

Brz porast interesovanja investitora bio je očigledan i razumljiv, rekao je Tim Hajdel, izvršni direktor Veir-a, kompanije koju podržava Gejts i koja istražuje provodljivost na visokim temperaturama kako bi poboljšala prenos električne energije.

„Imaju priliku da izgrade neke od najvećih kompanija na planeti“, rekao je Hajdel za AFP na večeri prijema na kojoj su prisutni pili koktele sa nazivima kao što su „električni eliksir“ i slušali gudački kvartet.

Gejts je rekao investitorima da „ako pomažete u rešavanju klime, uslediće šansa za izgradnju veoma velikih, veoma profitabilnih kompanija“.

„Mislim da je pošteno reći da je ono što vidite… (sa) tim kompanijama osnova za ovu zelenu industrijsku revoluciju“, rekao je on u uvodnom govoru nakon što je izašao na binu uz zvuke „Revolution“ Beatles.

Optimizam je bio u oštroj suprotnosti sa diplomatskim klimatskim sastancima koje su organizovale Ujedinjene nacije.

Ključni pregovori u junu ka novom cilju o finansiranju klime završili su ogorčenim neslaganjem oko toga koliko bogate zemlje treba da plate siromašnijim za njihove emisije.

Američki diplomata Džon Keri rekao je da će privatni sektor — a ne vlade — biti taj koji će prikupiti trilione dolara koji su potrebni svake godine da se suoči sa izazovom, a nova tehnologija će pokrenuti taj napredak.

„To nije vaša prosečna tehnološka misija. Ovo je život ili smrt, bukvalno“, rekao je bivši američki izaslanik za klimu u četvrtak.

Ova godina se oblikuje kao najtoplija u istoriji, sa poplavama koje su razorne delove sveta, dok su mnogi delovi Evrope, Azije i Latinske Amerike vreli pod rekordnim toplotnim talasima.

Bez hitnog smanjenja emisija u ovoj deceniji, svet rizikuje da pređe 1,5 stepeni Celzijusa zagrevanja iznad industrijskih nivoa, referentne granice Pariskog klimatskog sporazuma.

Julia Reinaud, viši direktor u Breakthrough Energy, rekla je da je vrijeme da se „udvostruči“ i pređe tehnologije u ranoj fazi od prototipa do električne mreže.

„Nemamo 30 godina koliko je bilo potrebno da razvijemo solarnu energiju do mesta gde je danas“, rekla je ona za AFP.