Reči poput „tvrd“ ili „hrapav“ retko se povezuju sa kvantnim inercijskim senzorom. Izvanredan naučni instrument može da izmeri kretanje hiljadu puta preciznije od uređaja koji pomažu u navigaciji današnjih projektila, aviona i dronova. Ali njen delikatan niz komponenti veličine stola koji uključuje složeni laserski i vakuumski sistem je u velikoj meri održao tehnologiju utemeljenom i ograničenom na kontrolisane postavke laboratorije.
Džongmin Li želi da to promeni.
Atomski fizičar je deo tima u Sandiji koji zamišlja kvantne inercijalne senzore kao revolucionarna, ugrađena navigaciona pomagala. Ako tim može da rekonstruiše senzor u kompaktan, robustan uređaj, tehnologija bi mogla bezbedno da vodi vozila gde su GPS signali zaglavljeni ili izgubljeni.
U velikoj prekretnici ka ostvarenju svoje vizije, tim je uspešno izgradio interferometar hladnog atoma, osnovnu komponentu kvantnih senzora, dizajniran da bude mnogo manji i čvršći od tipičnih laboratorijskih postavki. Tim opisuje svoj prototip u akademskom časopisu Nature Communications, pokazujući kako da se integriše nekoliko normalno odvojenih komponenti u jednu monolitnu strukturu. Čineći to, sveli su ključne komponente sistema koji je postojao na velikom optičkom stolu na čvrsto pakovanje otprilike veličine kutije za cipele.
„Veoma visoka osetljivost je demonstrirana u laboratoriji, ali praktične stvari su, za primenu u stvarnom svetu, da ljudi moraju da smanje veličinu, težinu i snagu, a zatim da prevaziđu različite probleme u dinamičnom okruženju“, rekao je Džongmin.
U radu je takođe opisana mapa puta za dalju minijaturizaciju sistema korišćenjem tehnologija u razvoju.
Prototip, finansiran od strane Sandijinog Laboratori Directed Research and Development programa, pokazuje značajne korake ka premeštanju napredne navigacione tehnologije iz laboratorije u vozila na zemlji, ispod zemlje, u vazduhu, pa čak i u svemiru.