Naučnici stvaraju vazdušni propeler koji može da pokreće plovila i trajekte

Naučnici stvaraju vazdušni propeler koji može da pokreće plovila i trajekte

Naučnici kažu da su dizajnirali sistem propelera koji može da zameni električne i dizel motore koji se trenutno koriste za vožnju trajekata koji plove kroz mora na unapred određenim rutama.

Pogonski sistem je kreirao tim na Univerzitetu u Šardži, i on se reklamira kao ekonomski izvodljiviji, efikasniji u smislu korišćenja energije od konvencionalnih motora, ali što je još važnije, prijateljski je po životnu sredinu.

„Pneumatski sistem bi se pokazao izvodljivijim i ekonomski i iz perspektive energetske efikasnosti. Ugrađeni rezervoari za komprimovani vazduh koji pokreću vazdušni motor, koji zauzvrat rotira propeler, mogu se ponovo napuniti vazduhom na kraju putovanja dok čekate da se putnici ukrcaju“, rekao je vođa tima Abdul Hai Alami, profesor inženjerstva održive i obnovljive energije na Univerzitetu u Šardži.

Naučnici opisuju svoj pronalazak kao hrabar korak na putu prelaska sa konvencionalnih motora na pneumatski pogon. Oni predviđaju duboke koristi za životnu sredinu, kao što su smanjenje emisija iz vazduha, zagađenje vode gorivom i motornim uljima i prekomerno smanjenje buke.

Njihovo istraživanje je objavljeno u časopisu Ocean Engineering u kojem naučnici ocrtavaju svoj projekat proučavanja uticaja opremanja trajektnih čamaca pneumatskim propelerom za zamenu motora na dizel.

Oni pišu: „U ovom radu je predložena alternativna metoda pogona u obliku čamca na pneumatski pogon. Sistem se pokreće propelerom postavljenim na vazdušni motor koji se napaja iz ugrađenog rezervoara za komprimovani vazduh.

„Za razliku od tipičnih pogonskih sistema, sistemi na komprimovani vazduh nude efikasne, čiste i održive pogonske sisteme. Performanse sistema su analizirane i upoređene sa električnim pogonskim sistemom koji se napajaju elektrohemijskim baterijama.

„Pored toga, sprovedena je analiza životnog ciklusa kako bi se kvantifikovala svako smanjenje emisije ugljen-dioksida usled korišćenja pneumatskog sistema.

Profesor Alami je rekao da je pneumatski propeler koji je napravio njegov tim testiran na brodovima koji prevoze putnike i teret na unapred određenim rutama u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE). Poznati po svom popularnom imenu Abra, ovi trajektni brodovi su deo pomorske kulture zemlje i jedna od njenih glavnih turističkih atrakcija.

„Eksperimentalni rezultati su dokazali da je komprimovani vazduh efikasna alternativa električnim motorima u smislu ekološke prihvatljivosti, efikasnosti i održivosti“, napominju istraživači. „Pneumatski sistem je obezbedio 6% dodatne pogonske sile i uštedu ugljičnog otiska od 307 kgCO 2 godišnje u odnosu na njihove električne kolege.“

Koautor Ahmad Iasin, istraživački asistent u Centru za istraživanje održive energije i energetskih sistema (RISE), ispričao je brojne prednosti pneumatskog propelera u odnosu na njegove dizel ili električne.

„Smanjenje energetskih zahteva, zagađenja i buke čine predloženi pneumatski motor za čamac atraktivnim rešenjem“, rekao je on. „Procena životnog ciklusa dokazuje da je ugljenični otisak opreme i materijala koji se koriste daleko manji od konvencionalnih električnih pogonskih sistema.

Maitha Almheiri, koautor i student na Odseku za inženjerstvo održive i obnovljive energije, predvideo je da će njihov izum na kraju postati sredstvo za vožnju teretnih i putničkih trajekata preko unapred određenih pomorskih ruta.

„Pneumatski motori za pomorski pogon bi praktično zamenili dizel i električne motore“, rekla je ona.

U svom radu, istraživači pružaju dokaze da „pneumatski sistemi nude stvarnu prednost u odnosu na druge metode pogona za aplikacije na trajektima, koje su definisane konstantnom dužinom putovanja i putanjom“.

Prof. Alami je istakao glavni cilj projekta, za koji je rekao da je „pružiti eksperimentalne informacije o podobnosti pneumatskog pogona za pomorski transport.

„Pozitivni uticaji na morsko okruženje su višestruki, uključujući niže zagađenje, smanjenje buke i značajno niže emisije.

„Iako možda nije pogodan za krstarenje u slobodno vreme, rad pneumatskog sistema je veoma pogodan za prevoz putnika između unapred definisanih stanica.“

Naučnici trenutno istražuju mogućnosti za korišćenje svoje mašine na pneumatski pogon i postavljanje njihovog predloženog sistema u plovila u UAE.

Profesor Alami je rekao da je njegov tim video instalaciju sistema između trenutnih trajektnih stajališta u Dubaiju kao praktično izvodljivu, sa punjenjem rezervoara za komprimovani vazduh dok se čeka da se putnici iskrcaju, a drugi da se ukrcaju.

„Ovo baca svetlo na još jedan povoljan aspekt pneumatskog pogona kroz brze stope punjenja u poređenju sa električnim sistemima, kao i konkurenciju sa vremenom punjenja dizela.

„Predloženi sistem ima mnogo manji ugljenični otisak zbog jednostavne reciklaže komponenti koje ne sadrže opasne hemikalije ili reaktivne materijale kao što je slučaj sa pogonom na baterije.

Tim trenutno sarađuje sa dve ustanove u UAE na industrijalizaciji njihovog projekta. Svoj pneumatski propeler su već predstavili Upravi za puteve i transport u Dubaiju i Klubu vodenih sportova Šardža, koji je opremljen pogonom za proizvodnju čamaca.