NASA napravila lunarni rover nakon što je potrošila 450 miliona dolara na njegovu izgradnju

NASA napravila lunarni rover nakon što je potrošila 450 miliona dolara na njegovu izgradnju

NASA je u sredu objavila da su je prekoračenje troškova i kašnjenja primoralo da otkaže planirani lunar na čiji razvoj je već potrošio 450 miliona dolara, što je predstavljalo značajan zastoj u programu istraživanja Meseca ove agencije.

Rover za istraživanje polarnih polja (VIPER) bio je namenjen istraživanju lunarnog južnog pola u potrazi za ledom i drugim resursima, otvarajući put planiranim misijama američkih astronauta sa posadom u okviru programa Artemis kasnije ove decenije.

„Ovakve odluke nikada nisu lake“, rekla je Niki Foks, NASA-in pomoćnik administratora direktorata za naučne misije.

„Ali u ovom slučaju, predviđeni preostali troškovi za VIPER bi doveli do toga da se moraju ili otkazati ili poremetiti mnoge druge misije.

Mobilni robot, za koji se NASA nadala da će se upustiti u kratere Meseca sa trajnom senkom, gde su rezerve leda postojale milijardama godina, prvobitno je planirano da bude lansiran 2023.

Ali 2022. godine, američka svemirska agencija je zatražila odlaganje lansiranja do kraja 2024. kako bi se omogućilo više vremena za testiranje letelice Griffin prije leta, koju je isporučila kompanija Astrobotic iz Pitsburga u okviru novog programa Commercial Lunar Paiload Services (CLPS), javnog -privatni poduhvat.

Datum spremnosti za lansiranje rovera je potom povukao dalje na septembar 2025. godine, dok je predviđeno da će cena porasti na 609,6 miliona dolara.

Džoel Kerns, zamenik saradnika administratora za istraživanje u NASA-inoj direkciji za naučne misije, dodao je da je Kongres obavešten o odluci agencije.

Rover je bio „potpuno sastavljen“, ali još nije prošao određene testove koji bi potvrdili da može da izdrži lansiranje, letenje kroz vakuum svemira i ekstremne temperature, rekao je Kerns.

Ali još uvek je bilo moguće da se rover ponovo koristi u budućim misijama, bilo u celini ili u sastavnim delovima, ako NASA postigne odgovarajući sporazum sa industrijskim partnerima koji bi mogli biti zainteresovani, rekao je on.

Astrobotik, koji je u januaru lansirao lender Peregrine koji nije uspeo da stigne do Meseca, još uvek je na putu za lansiranje krajem 2025. godine, ali će sada nositi „simulator mase“ ili veliku težinu umesto NASA rovera.

Kerns je insistirao da uprkos neuspehu, Sjedinjene Države ne zaostaju u svom svemirskom rivalstvu sa Kinom, koja je u junu uspela da vrati prve uzorke sa druge strane Meseca.

„Čestitamo kineskoj nacionalnoj svemirskoj agenciji na naizgled veoma uspešnoj misiji Čang’e-6“, rekao je on.

Ali on je dodao da, partnerstvom sa svemirskom industrijom u okviru programa CLPS, „mislimo da ćemo imati robusniji naučni program i robusnije mogućnosti sletanja na Lunar u Sjedinjenim Državama.“