Novi dizajn vetroturbina inspirisan krilima kondora povećava efikasnost za 10%

Novi dizajn vetroturbina inspirisan krilima kondora povećava efikasnost za 10%

Mašinski inženjeri sa Univerziteta Alberta u saradnji sa kompanijom za obnovljive izvore energije Biome Renewables razvili su i testirali vetroturbine inspirisane krilima andskog kondora. Ova ptica, koja može preleteti do 240 kilometara dnevno bez mahanja krilima, inspirisala je inovativni dizajn lopatica turbina, smanjujući otpor i povećavajući efikasnost za do 10%.

Krila ptica koja lebde, kao što je kondor, prilagođena su za upotrebu u komercijalnim i vojnim avionima zbog njihovih superiornih aerodinamičkih svojstava. Profesor mašinstva Brajan Flek, stručnjak za dinamiku fluida, ističe da su moderna krila aviona oblikovana da smanje vrtloge vazduha i energiju koja se gubi zbog razlika u vazdušnom pritisku.

„Nekada smo imali avione sa pravim krilima. Sada ih vidimo sa sklupčanim vrhovima, a za to postoji razlog,“ kaže Flek. Upravo ovo uvijanje, koje je omogućilo kondoru da ostane u vazduhu trošeći minimalnu energiju, inspirisalo je dizajn lopatica turbina.

Simulacije rotacije lopatica, izvedene pomoću računarske dinamike fluida, pokazale su obećavajuće rezultate. „Ovo će napraviti razliku,“ kaže Flek. „Moglo bi učiniti naše vetroelektrane ekonomski isplativijim u danima kada nije baš vetrovito.“

Novi dizajn, namenjen kao rekonstrukcija postojećih turbina, može smanjiti cenu električne energije u Alberti i smanjiti potrošnju fosilnih goriva. Biomimikrija, pristup koji koristi prirodne dizajne za rešavanje inženjerskih problema, pokazuje veliki potencijal za inovacije u obnovljivim izvorima energije.

„Neverovatno je kako je priroda evoluirala milenijumima da bi došla do tako optimalnih dizajna,“ kaže Khashaiar Rahnamai Bahambari, diplomirani istraživač i koautor studije. „Ostavlja mnogo prostora za inspiraciju.“