Modelima veštačke inteligencije nedostaje transparentnost

Modelima veštačke inteligencije nedostaje transparentnost

Modelima veštačke inteligencije nedostaje transparentnost, prema studiji objavljenoj u sredu koja ima za cilj da usmeri kreatore politike u regulisanju tehnologije koja se brzo razvija.

Istraživači sa Univerziteta Stanford osmislili su „Indeks transparentnosti modela fondacije“ koji rangira 10 velikih kompanija sa veštačkom inteligencijom.

Najbolji rezultat — 54 odsto — dobio je Llama 2, model veštačke inteligencije koji je u julu lansirao vlasnik Fejsbuka i Instagrama Meta.

GPT-4, vodeći model kompanije OpenAI koju podržava Microsoft, a koja je stvorila renomirani chat bot ChatGPT, bio je na trećem mestu sa ocenom od 48 procenata.

Guglov PaLM 2 je peti sa 40 procenata, odmah iznad Claude 2 kompanije Anthropic koju podržava Amazon sa 36 procenata.

Riši Bomasani, istraživač u Stenfordovom Centru za istraživanje modela fondacija, rekao je da kompanije treba da se trude da postignu rezultat između 80 i 100 odsto.

Istraživači su rekli da „manje transparentnosti otežava“ „kreatorima politike da osmisle smislene politike za obuzdavanje ove moćne tehnologije“.

To takođe otežava drugim preduzećima da saznaju da li se mogu osloniti na tehnologiju za sopstvene aplikacije, da akademici vrše istraživanja i da potrošači razumeju ograničenja modela, rekli su.

„Ako nemate transparentnost, regulatori ne mogu ni da postave prava pitanja, a kamoli da preduzmu mere u ovim oblastima“, rekao je Bomasani.

Pojava veštačke inteligencije izazvala je i uzbuđenje zbog njenih tehnoloških obećanja i zabrinutost zbog njenog potencijalnog uticaja na društvo.

Studija Stanforda kaže da nijedna kompanija ne pruža informacije o tome koliko korisnika zavisi od njihovog modela ili od geografskih lokacija na kojima se koriste.

Većina kompanija sa veštačkom inteligencijom ne otkriva koliko se materijala zaštićenog autorskim pravima koristi u njihovim modelima, rekli su istraživači.

„Za mnoge kreatore politike u EU, kao iu SAD, Velikoj Britaniji, Kini, Kanadi, G7 i velikom broju drugih vlada, transparentnost je glavni prioritet politike“, rekao je Bomasani.

EU prednjači u regulisanju veštačke inteligencije i ima za cilj da do kraja godine da zeleno svetlo za prvi zakon na svetu koji će pokrivati ovu tehnologiju.

Grupa sedam pozvala je na akciju u vezi sa veštačkom inteligencijom tokom samita u Japanu ranije ove godine, a Britanija je domaćin međunarodnog samita o tom pitanju u novembru.