TikTok: Milijardu korisnika, ali zabrane se povećavaju

TikTok: Milijardu korisnika, ali zabrane se povećavaju

Vrtoglavi uspon TikToka od aplikacije za deljenje videa do globalnog giganta društvenih medija doneo je mnogo pažnje, posebno u vezi sa njegovim vezama sa Kinom.

Evropska komisija je najnovija organizacija koja je zabranila upotrebu aplikacije u svojoj opremi, nakon sličnih poteza u Sjedinjenim Državama.

Dakle, da li je TikTok špijunski alat za Peking, zabavna aplikacija ili oboje?

Globalna akcija protiv TikTok-a, u vlasništvu kineske firme BiteDance, počela je ozbiljno u Indiji 2020.

Bila je među kineskim aplikacijama koje su zabranjene nakon smrtonosnih sukoba na granici između dve zemlje, a Nju Delhi je rekao da brani svoj suverenitet.

Iste godine, američki predsednik Donald Tramp zapretio je zabranom i optužio TikTok da špijunira za Kinu – ideja koja je stekla uporište u Vašingtonu.

TikTok je bio primoran da prizna da su zaposleni u BiteDance-u u Kini pristupili podacima Amerikanaca, ali je uvek poricao da je predao podatke kineskim vlastima.

Kompanija je krenula da ublaži strahove SAD, najavljujući u junu 2022. da će sve podatke o američkim korisnicima čuvati na serverima u SAD.

Međutim, u januaru je američkim federalnim službenicima zabranjeno da preuzmu aplikaciju, a Evropska komisija je u četvrtak sledila tužbu da „zaštiti podatke institucije“, navodi se u saopštenju.

Zabrane nisu zaustavile rast TikTok-a.

Sa više od milijardu aktivnih korisnika, to je šesta najkorišćenija društvena platforma na svetu, prema Ve Are Social marketinškoj agenciji.

Iako zaostaje za Metinom dugo dominantnom trojkom Facebook, VhatsApp i Instagram, njen rast među mladima daleko nadmašuje svoje konkurente.

Skoro trećina korisnika TikTok-a ima između 10 i 19 godina, prema agenciji Vallaroo.

Njegov brzi rast doveo je do toga da je prošle godine prikupio više od 11 milijardi dolara prihoda od oglašavanja, što je trostruko povećanje u jednoj godini.

TikTok-ovi konkurenti su brzo kopirali njegov kratki video format i kontinuirano skrolovanje, ali bez uspeha.

Tiktok-ove funkcije za uređivanje i moćni algoritam su ga održali ispred igre, privlačeći armiju kreatora i uticajnih ljudi, kao i kreirajući mnoge od njih.

Ali algoritam je neproziran i često se optužuje da vodi korisnike u silose digitalnog sadržaja.

Zaposleni u TikTok-u i BiteDance-u takođe ručno povećavaju broj pregleda određenog sadržaja, prema nedavnom izveštaju Forbesa.

TikTok je rekao da ručna promocija utiče samo na mali deo preporučenih video snimaka.

Aplikacija se redovno optužuje za širenje dezinformacija, dovođenje korisnika u opasnost opasnim video snimcima „izazov“ i za dozvoljavanje pornografije, iako bi trebalo da zabranjuje golotinju.

Francuski novinski sajt Numerama nedavno je objavio TikTok „trend“ koji je uključivao objavljivanje fotografija penisa.

Nekoliko dece je takođe navodno umrlo dok su pokušavali da repliciraju takozvani izazov zatamnjenja, koji podrazumeva da korisnici zadržavaju dah dok se ne onesveste.

A oko jedne petine video snimaka o aktuelnim temama kao što je ruska invazija na Ukrajinu otkriveno je kao lažna ili obmanjujuća u studiji grupe za dezinformacije NewsGuard.

AFP-u, zajedno sa više desetina organizacija za proveru činjenica, TikTok plaća u nekoliko zemalja u Aziji i Okeaniji, Evropi, na Bliskom istoku i u Latinskoj Americi u španskom govornom području da proverava video snimke interne moderacije koji potencijalno sadrže lažne informacije. TikTok uklanja video snimke ako timovi AFP-a pokažu da su informacije lažne.