Majkrosoft je u petak saopštio da je Kina bezuslovno odobrila plan za kupovinu kompanije za video igre Activision Blizzard, iako se sporazum i dalje suočava sa antimonopolskim protivljenjem u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, preneo je AP.
Odobrenje Kine je komplikovano činjenicom da je Activision Blizzard prestao da nudi mnoge svoje igre u kontinentalnoj Kini ranije ove godine zbog spora sa svojim lokalnim izdavačem.
Kina i Evropska unija su dve najveće ekonomije koje su odobrile Microsoftovo planirano preuzimanje kalifornijskog izdavača igara u vrednosti od 69 milijardi dolara, iza popularnih naslova kao što su World of Warcraft, Call of Duty i Candy Crush.
Evropski regulatori koji predstavljaju 27-člani blok odobrili su sporazum u ponedeljak pod uslovom da Microsoft da neka obećanja koja imaju za cilj da podstaknu konkurenciju na rastućem tržištu igara u oblaku.
Kineska državna administracija za regulaciju tržišta to je odobrila bez uslova, prema Microsoft-u, iako u petak kasno na veb-sajtu agencije nije pomenuta odluka.
Prodaja igara u kontinentalnoj Kini dolazi sa uslovom da kreatori igara rade sa kineskim izdavačem kako bi objavili naslove u zemlji. A od ranije ove godine, popularne Activision Blizzard franšize kao što su Vorld of Varcraft, serija StarCraft, Overvatch i Diablo suspendovane su zbog neslaganja između Activision podružnice Blizzard Entertainment i njenog kineskog partnera, NetEase.
Blizzard je imao dugogodišnje partnerstvo sa NetEase-om od 2008. godine, što je pomoglo ovoj potonjoj kompaniji da postane drugi najveći distributer igara u Kini nakon lokalnog rivala Tencent.
Ali američka kompanija je krajem prošle godine saopštila da će suspendovati većinu svojih usluga igara u Kini nakon što su trenutni ugovori o licenciranju okončani, što je dovelo do javne rasprave između dve kompanije.
Microsoft kaže da je njegova planirana akvizicija Activision-a — koja se smatra najskupljim tehnološkim dogovorom u istoriji — sada odobrena u 37 zemalja, uključujući 27 zemalja u EU, kao i 10 drugih, poput Kine, Japana i Brazila. Ali taj blokbaster dogovor je i dalje u opasnosti jer su ga britanski regulatori odbili, a američke vlasti pokušavaju da ga osujeti.