Korporacija Microsoft je pristala da plati 14,4 miliona dolara za rešavanje optužbi da je globalni softverski gigant uzvratio i diskriminisao zaposlene koji su uzeli zaštićeno odsustvo, uključujući roditeljsko i invalidsko odsustvo, objavilo je u sredu Kalifornijsko odeljenje za građanska prava.
Predloženo poravnanje proizilazi iz višegodišnje istrage kalifornijske agencije, a dekret o saglasnosti podleže odobrenju na državnom sudu u okrugu Santa Klara, gde kompanija sa sedištem u Redmondu u Vašingtonu ima kancelariju.
Državna agencija, koja je pokrenula istragu 2020. godine, navela je da su zaposleni koji su uzeli odsustvo sa posla zbog trudnoće ili invaliditeta, ili da bi se povezali sa novom bebom ili brinuli o bolesnom članu porodice, dobili niže bonuse i nepovoljne ocene o radu.
Ti faktori su, zauzvrat, štetili ispunjavanju uslova zaposlenih za povećanje plata i unapređenja, a praksa je neproporcionalno uticala na žene i osobe sa invaliditetom, saopštilo je odeljenje.
U saopštenju, direktor odeljenja za građanska prava Kevin Kiš aplaudirao je kompaniji „što je došla za sto i pristala da izvrši promene neophodne za zaštitu radnika u Kaliforniji“.
Microsoft je u saopštenju odgovorio da su navodi agencije netačni, ali će „nastaviti da sluša, uči i podržava naše zaposlene“.
Kao deo predloženog rešenja, Microsoft će preduzeti korake da spreči buduću diskriminaciju, uključujući ažuriranu obuku menadžera. Spoljni konsultant će nadgledati i izveštavati o usklađenosti kompanije.
Većina novca za namirenje — 14,2 miliona dolara — ići će oštećenim radnicima. Pokriveni zaposleni radili su u Microsoft-u od 13. maja 2017. do datuma sudskog odobrenja poravnanja koji tek treba da se utvrdi i koji su uzeli najmanje jedno odsustvo zaštićeno državnim ili saveznim zakonom.
Svaki zaposleni koji ispunjava uslove će dobiti osnovnu isplatu od 1.500 dolara sa više dostupnih na osnovu faktora kao što su plata i dužina zaposlenja.
Microsoft ima oko 221.000 zaposlenih širom sveta, uključujući skoro 7.000 u Kaliforniji, prema državnoj agenciji za građanska prava. Agencija nije imala procenu koliko bi radnika moglo da dobije isplatu.