Meta je u sredu predstavila ažuriranja za slušalice za virtuelnu stvarnost i Ray Ban pametne naočare, zajedno sa napretkom veštačke inteligencije dok pokušava da demonstrira svoju veštinu veštačke inteligencije i sledeću generaciju računarskih platformi izvan pametnih telefona i računara.
Izvršni direktor Mark Zakerberg takođe je pokazao Orion, prototip koji je nazvao „najnaprednijim naočarima koje je svet ikada video“.
„Tehnički izazovi da ih se napravi su suludi“, rekao je on gomili programera i novinara u Meta’s Menlo Parku u sedištu u Kaliforniji. Ove holografske naočare proširene stvarnosti, na primer, trebale su da budu naočare – a ne glomazne slušalice. Nema žica i između ostalog mora da teži manje od 100 grama (3,53 unce). I pored interakcije sa vašim glasom, kucanjem ili pokretima ruku, Orion ima „neuralni interfejs“ — omogućava vam da pošaljete signal iz mozga u uređaj.
Ne postoji datum objavljivanja Oriona – Zakerberg ga je nazvao „pogledom budućnosti“.
Naizgled u svom elementu govoreći publici koja je navijala i pljeskala, Zakerberg je rekao da Meta radi na tome da „donese budućnost svima“ sa svojim slušalicama, naočarima i AI sistemom. Kao deo ažuriranja svog Llama modela, ljudi će sada moći da komuniciraju sa Meta AI govorom, uz glasove poznatih ličnosti kao što su Džon Cena, Džudi Denč i Avkvafina.
Meta, koja je prošle godine predstavila Kuest 3, pokazala je jeftiniju verziju, 3S, koja će koštati 299 dolara. Redovni Kuest 3 košta 499 dolara. S3 će početi da se isporučuje 15. oktobra.
Dok su VR naočare osvojile više naslova, Ray Bans proširene stvarnosti se pokazao kao hit za spavanje za Metu. Kompanija nije otkrila prodajne brojeve, ali je Zakerberg rekao tokom Metinog poziva o zaradi u julu da naočare „i dalje budu veći hit pre nego što smo očekivali – delom zahvaljujući veštačkoj inteligenciji“. Zakerberg je u sredu rekao da izgleda da je Meta prevazišao probleme sa snabdevanjem koji su mučili Ray Bans pre nekoliko meseci zbog velike potražnje.
„Oni su na neki način savršeni faktor oblika za AI“, rekao je Zakerberg. Naočare, dodao je, omogućavaju AI asistentu da „vidi ono što vidite, čuje ono što čujete“ i pomažu vam da provedete svoj dan.
Na primer, možete zamoliti naočare da vas podsete gde ste parkirali ili da pokupite namirnice, pogledate gomilu voća i smislite recept za smoothie ili vam pomognu da izaberete odeću za zabavu.
Meta — koja se preimenovala iz Fejsbuka 2021. godine, i dalje skoro sav svoj novac zarađuje od oglašavanja. U poslednjem kvartalu, 98% prihoda od preko 39 milijardi dolara došlo je od reklama. Istovremeno, kompanija mnogo ulaže u veštačku inteligenciju i ono što Zakerberg vidi kao sledeću generaciju računarskih platformi kao što su VR slušalice i naočare sa proširenom stvarnošću.