Vlasnik Fejsbuka Meta u petak je predstavio sopstvenu verziju veštačke inteligencije koja stoji iza aplikacija kao što je ChatGPT, rekavši da će omogućiti pristup istraživačima da pronađu rešenja za potencijalne opasnosti ove tehnologije.
Meta je opisao sopstvenu veštačku inteligenciju, nazvanu LLaMA, kao „manji, efikasniji“ model dizajniran da „pomogne istraživačima da unaprede svoj rad“, u onome što bi se moglo videti kao prikrivena kritika Majkrosoftove odluke da široko pusti tehnologiju, uz zadržavanje programskog koda tajna.
ChatGPT koji podržava Microsoft osvojio je svet svojom sposobnošću da generiše fino izrađene tekstove kao što su eseji ili pesme za samo nekoliko sekundi koristeći tehnologiju poznatu kao modeli velikih jezika (ili LLM).
LLM je deo oblasti poznatog kao generativna AI koja takođe uključuje kapacitet za izvršavanje slika, dizajna ili programskog koda skoro trenutno na jednostavan zahtev.
Obično stabilniji akter u velikoj tehnologiji, Microsoft je produbio svoje partnerstvo sa OpenAI-om, kreatorom ChatGPT-a, i ranije ovog meseca najavio je da će tehnologija biti integrisana u njen pretraživač Bing, kao i u Edge pretraživač.
Google, uvidevši iznenadnu pretnju dominaciji svog pretraživača, brzo je najavio da će uskoro objaviti sopstveni jezički AI, poznat kao Bard.
Ali izveštaji o uznemirujućim razmenama sa Majkrosoftovim Bing četbotom — uključujući pretnje i govore o željama da se ukrade nuklearni kod ili namami jedan korisnik od njegove žene — postali su viralni, podižući uzbunu da tehnologija nije spremna.
Meta je rekao da bi se ovi problemi, koji se ponekad nazivaju halucinacijama, mogli bolje otkloniti ako bi istraživači poboljšali pristup skupoj tehnologiji.
Detaljno istraživanje „ostaje ograničeno zbog resursa koji su potrebni za obuku i pokretanje tako velikih modela“, saopštila je kompanija.
To je ometalo napore „da se poboljša njihova robusnost i ublaže poznati problemi, kao što su pristrasnost, toksičnost i potencijal za generisanje dezinformacija“, rekao je Meta.
OpenAI i Microsoft striktno ograničavaju pristup tehnologiji koja stoji iza svojih robota za ćaskanje, izazivajući kritike da biraju potencijalni profit umesto bržeg poboljšanja tehnologije za društvo.
„Deljenjem koda za LLaMA, drugi istraživači mogu lakše testirati nove pristupe ograničavanju ili eliminisanju ovih problema“, rekao je Meta.