Uređaj razvijen na Univerzitetu Florida za američku vojsku pruža zaštitu od komaraca na duži period i ne zahteva toplotu, struju ili kontakt sa kožom.
Pasivni uređaj sa kontrolisanim oslobađanjem dizajnirao je Nagarajan Rajagopal, dr. kandidat i dr Christopher Batich na UF-ovom odseku za nauku o materijalima i inženjerstvo na Herbert Vertheim College of Engineering. Nedavno je uspešno testiran u četvoronedeljnoj polu-poljskoj studiji u američkom Ministarstvu poljoprivrede u Gejnsvilu u saradnji sa dr Danijelom Klajn, dr Džerijem Hogsetom i Adamom Boumanom iz USDA Centra za medicinsku, poljoprivrednu i veterinarsku entomologiju.
Rezultati su pokazali da je kontrolisano oslobađanje repelenta transflutrina bilo efikasno u sprečavanju više vrsta komaraca da uđu na mesto testiranja. Transflutrin je organski insekticid koji se smatra bezbednim za ljude i životinje.
„Naš uređaj eliminiše potrebu za primenom lokalnih repelenata i insekticida koji se prskaju po otvorenom prostoru, koji mogu da kontaminiraju okolne biljke ili vodene površine i imaju negativan uticaj na korisne oprašivače kao što su pčele i leptiri“, rekao je Rajagopal. „Ovo je svestrano, prenosivo, lako se postavlja i ne zahteva struju ili toplotu za aktiviranje rešenja.“
Komarci su više nego dosadna smetnja vojnom osoblju, jer mogu širiti ozbiljne bolesti i viruse poput malarije, virusa denga groznice, zika i virusa Zapadnog Nila. Ministarstvo odbrane neprekidno traži načine da zaštiti vojnike na terenu od ujeda komaraca.
Pasivni uređaj sa kontrolisanim otpuštanjem je napravljen od polipropilenske plastike u obliku cevi koja je dugačka 2,5 centimetra i sadrži dve manje cevi i pamuk sa repelentom. Tim je pričvrstio 70 uređaja na otvor velikog vojnog šatora koristeći konopac i ništa sličnom kontrolnom šatoru. Komarci u kavezima pušteni su na različitim mestima duž spoljašnjosti šatora i skoro svi su ubijeni ili oterani u roku od 24 sata, rekao je Rajagopal.
On je objasnio da dok je terenski test pokazao da je prototip tima stvorio zaštitni prostor od komaraca četiri nedelje, finalni proizvod, koji će biti izgrađen procesom 3-D štampanja, mogao bi da produži taj period do tri meseca.
„Naš uređaj nazivamo pasivnim jer ne morate ništa da uradite da biste ga aktivirali“, rekao je on. „Obezbeđuje kontinuirano oslobađanje insekticida tokom dužeg perioda, a ne samo naglo na početku.“
Rajagopal je rekao da podnose zahtev za patent za uređaj, a vlada je zainteresovana za dalje proučavanje, kako bi na kraju mogao da bude komercijalizovan za civilno tržište. Naučnici USDA veruju da postoji više mogućnosti da ga koriste ljudi koji uživaju u aktivnostima na otvorenom.
„Iako je prvobitno razvijen za zaštitu od ulaza u šatore, uređaj za ličnu zaštitu u različitim veličinama i konfiguracijama ima potencijal za druge primene, uključujući planinarenje i ribolov“, rekao je Klajn, istraživački entomolog pri USDA.
Kline je dodao da će proceniti i druge aktivne sastojke pored transflutrina kako bi proširili njegov potencijal.
„Ne prestaje sa komarcima“, rekao je Rajagopal. „Želimo da pokažemo da će to raditi sa drugim insektima, posebno krpeljima, koji predstavljaju pretnju izazivanjem lajmske bolesti.