Optičke iluzije, kvantna mehanika i neuronske mreže su teme koje su na prvi pogled daleko jedna od druge. Međutim, istraživanje objavljeno u APL Machine Learning donosi nov pristup korišćenjem fenomena kvantnog tuneliranja kako bi se kreirala neuronska mreža sposobna da „vidi“ optičke iluzije na način sličan ljudskom vidu.
Studija je pokazala da je ova neuronska mreža uspešno simulirala ljudsku percepciju poznatih optičkih iluzija poput Nekerove kocke i Rubinove vaze, čak bolje od nekih tradicionalnih neuronskih mreža koje se koriste u oblasti kompjuterskog vida.
Osim što se bavi samim fenomenom optičkih iluzija, istraživanje postavlja i ključno pitanje da li veštačka inteligencija ikada može dostići nivo ljudske sposobnosti spoznaje.
Optičke iluzije imaju sposobnost da prevare mozak tako da percipira stvari koje ne moraju biti stvarne. Iako nije u potpunosti razumljivo kako optičke iluzije funkcionišu, proučavanje ovih fenomena može pružiti uvid u rad mozga i mehanizme koji mogu biti povezani sa poremećajima poput demencije ili sa dugim boravkom u svemiru.
Korišćenjem veštačke inteligencije za simuliranje ljudskog vida, istraživači su naišli na izazove u prepoznavanju optičkih iluzija. Iako su najnoviji modeli pokazali određenu sposobnost prepoznavanja ovih iluzija, potrebno je dalje istraživanje kako bi se ovaj proces unapredio.
Istraživanje se fokusira na primenu kvantne fizike kako bi se rešio ovaj problem. Kvantno tuneliranje, poznato po tome što omogućava sićušnim česticama da prođu kroz prepreke koje bi inače bile neprobojne, koristi se u neuronskoj mreži kako bi neuronima omogućilo da „preskoče“ određene prepreke i aktiviraju se čak i kada to možda ne bi bilo moguće u klasičnim uslovima.
Otkriće kvantnog tuneliranja u prošlosti je omogućilo naučnicima da objasne pojave poput radioaktivnog raspada, koji je delovao kontradiktorno prema klasičnoj fizici. U savremenom dobu, postoji potreba za novim pristupima koji bi objasnili ljudsku percepciju, ponašanje i procese donošenja odluka.
Studije su ukazale na to da kvantna mehanika može biti od pomoći u razumevanju ljudskog ponašanja i donošenja odluka. Iako postoji kontroverza oko toga da li kvantni efekti imaju značajnu ulogu u funkcionisanju ljudskog mozga, primena kvantnih principa u modeliranju ljudskog razmišljanja može biti korisna, posebno u oblasti kvantnih računarskih algoritama.
Istraživanje autora Ivan S. Maksimova se bavi upravo ovim pitanjima, istražujući kako kvantni efekti mogu doprineti razumevanju društvenog ponašanja i fenomena radikalizacije mišljenja na društvenim mrežama.
Na kraju, iako je moguće da će AI sa kvantnim pogonom u budućnosti doprineti razvoju svesnih robota, istraživanje i dalje ostaje fokusirano na otkrivanje novih saznanja i primena kvantnih efekata u oblasti veštačke inteligencije.