NjUJORK – Tokom proteklih nekoliko godina, brojne kompanije pokušale su da deluju kao kriptovalutni ekvivalent banke, obećavajući unosne povrate kupcima koji su deponovali svoju bitkoin ili drugu digitalnu imovinu.
U periodu od manje od 12 meseci, skoro sve najveće od tih kompanija su spektakularno propale. Prošle nedelje, Genesis je podneo Poglavlje 11, pridruživši se Voyager Digital, Celsius i BlockFi na listi kompanija koje su ili podnele zahtev za zaštitu od bankrota ili su prestale da posluju.
Ovaj podskup industrije je rastao dok su entuzijasti kriptovaluta želeli da izgrade svoj sopstveni paralelni svet u finansijama nevezani za tradicionalno bankarstvo i valute koje je izdala vlada. Ali u nedostatku zaštitnih mehanizama i bez vladine podrške, ove kompanije su propale na način poput domina. Ono što je počelo sa kolapsom jedne kripto kompanije u maju, prelilo se na jednu firmu za kripto pozajmljivanje, a zatim i na sledeću.
Dalje, vladini regulatori počeli su da ograničavaju sposobnost kompanija za kriptovalute da reklamiraju svoje usluge, rekavši da su njihove proizvode trebalo da regulišu regulatori za hartije od vrednosti.
Kolaps podseća na finansijsku krizu iz 2008. godine, ali u mnogo manjem obimu. Nema bojazni da će kolaps ovih kripto firmi uticati na širu ekonomiju.
Kompanije za kripto pozajmljivanje kao što su Voiager, Genesis i BlockFi pokušavale su da urade ono što banke rade u tradicionalnim finansijama: uzimaju kripto depozite, daju deponentima dividendu na njihove uskladištene kriptovalute, a zatim daju kredite da bi zaradili profit. To je ono što je bankarska industrija radila stotinama godina, ali sa valutama koje je odobrila vlada.
Najveći nedostatak kripto pozajmljivanja je nedostatak zaštitnih mehanizama. Ne postoji osiguranje depozita, državni prekid, pa čak ni privatni subjekt koji bi zaštitio štediše ako njihova kripto banka propadne. Ovo je bilo u redu kada su cene kriptovaluta porasle jer su banke obezbeđenja prihvatale u zamenu za kredite koji su rasli u vrednosti.
Potražnja za kripto depozitima je bila toliko visoka, da su firme bile spremne da plate prinos od 10% više na kriptovalute štediša.
Ali onda su cene kriptovaluta počele da padaju i nastavile da padaju. Bitcoin je, na primer, pao sa preko 65.000 dolara u novembru 2021. na ispod 17.000 dolara prošlog novembra. Kao rezultat toga, veliki deo osnovnog kolaterala koji su ove firme držale postao je vredniji od kredita koje su izdali, što je efektivno učinilo nekoliko „kripto banaka“ nesolventnim.
Prve dve kompanije za kripto pozajmljivanje koje su propale bile su Celsius i Voiager Digital. Kompanije su bile izložene kako padu cena kriptovaluta, tako i rizičnim zajmovima datim kripto hedž fondovima poput Three Arrovs Capital, koji je bio primoran da se likvidira i ugasi u junu.
BlockFi, još jedan kripto zajmodavac, obratio se tadašnjem kripto gigantu FTX-u i njegovom osnivaču Samu Bankman-Friedu za spas. Bankman-Fried je dao BlockFi-ju finansijski spas, jedan od nekoliko poteza koji su Bankman-Fried-u zaslužili pohvale kao spasilac ili finansijska podrška za kripto industriju.
Ali bankrot FTX-a u novembru, izazvan visokorizičnim pozajmljivanjem njegovom povezanom hedž fondu Alameda Research, doveo je do nestanka finansijskog spasa BlockFi-ja. Bankrot BlockFi-ja postao je neizbežnost. U emisiji o tome koliko su ovi kripto zajmodavci postali isprepleteni, Genesis je dao milijarde kredita Alamedi.
Opterećene lošim kreditima, mnoge od ovih visokotehnoloških firmi iskusile su veoma staru pojavu: štediše su htele svoj novac nazad i počela je banka.
Desetine hiljada klijenata u ovim firmama za kripto pozajmljivanje sada čekaju da vide da li se njihova imovina može povratiti ili pronaći na stečajnom sudu, što bi moglo potrajati mesecima ili čak godinama. U Genesisu, više od 900 miliona dolara u sredstvima klijenata sada je zaključano u stečaju.
Nije jasno da li će se kripto pozajmljivanje uskoro vratiti. Nakon što je FTX propao, gigant za razmenu kriptovaluta Binance najavio je da će pokrenuti sopstveni fond za obezbeđivanje finansiranja za spasavanje kripto firmi u nevolji, što je ideja koja potiče iz centralnog bankarstva ili osiguranja depozita koje sponzoriše vlada.
Dalje, čini se da kripto industrija dolazi do ideje o nekoj vrsti regulacije, koja bi obezbedila minimum zaštite deponentima ili investitorima koji trenutno ne postoji. Prošle godine u Kongresu je bilo nekoliko zakona koji su bili na čekanju, ali sa promenom kontrole republikanaca u Predstavničkom domu, nije jasno da li šira GOP ima interes da reguliše kripto industriju.