Kompanije za veštačku inteligenciju traže od američkog suda da odbaci tužbu za autorska prava

Kompanije za veštačku inteligenciju traže od američkog suda da odbaci tužbu za autorska prava

Stability AI, Midjourney i DeviantArt uzvratili su u utorak na grupu umetnika koji su ih optužili da su počinili masovno kršenje autorskih prava koristeći rad umetnika u generativnim sistemima veštačke inteligencije, piše Rojters.

Kompanije su zatražile od saveznog suda u San Francisku da odbaci predloženu grupnu tužbu umetnika, tvrdeći da slike koje je kreirala veštačka inteligencija nisu slične radu umetnika i da u tužbi nisu navedene konkretne slike koje su navodno zloupotrebljene.

Advokat Midjourneia je odbio da komentariše. Predstavnici za Stability AI, DeviantArt nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar u sredu.

Sara Andersen, Keli Mekernan i Karla Ortiz tužile su kompanije u januaru. Umetnici su tvrdili da je neovlašćeno kopiranje njihovih dela za obuku sistema i kreiranje slika generisanih veštačkom inteligencijom u njihovim stilovima prekršilo njihova prava.

U podnesku Stability AI-a od utorka se navodi da umetnici „ne uspevaju da identifikuju nijednu sliku koja navodno krši autorska prava, a kamoli onu koja je suštinski slična bilo kom od njihovih dela zaštićenih autorskim pravima“. Midjourneijev podnesak navodi da tužba takođe ne „identifikuje nijedno delo bilo kog tužioca“ koje je „navodno koristio kao podatke o obuci“.

DeviantArt, zajednica umetnika na mreži sa uslugom koja omogućava korisnicima da kreiraju slike preko Stability AI-ovog sistema Stable Diffusion, ponovila je te argumente i takođe rekla da nije odgovorna za navodno nedolično ponašanje kompanija AI.

„Čak i uzimajući tužbe tužilaca po nominalnoj vrednosti, DeviantArt nije uradio nijednu od stvari koje bi navodno dovele do utvrđene odgovornosti“, navodi se.

Slučaj je Andersen protiv Stability AI Ltd, Okružni sud SAD za severni okrug Kalifornije, br. 3:23-cv-00201.