Komisija Kongresa SAD glasaće o mogućoj zabrani TikTok-a

Komisija Kongresa SAD glasaće o mogućoj zabrani TikTok-a

VAŠINGTON – Komitet Predstavničkog doma za spoljne poslove planira sledećeg meseca da održi glasanje o nacrtu zakona koji ima za cilj da blokira korišćenje popularne kineske aplikacije za društvene mreže TikTok u Sjedinjenim Državama, potvrdio je u petak komitet, preneo je Rojters.

Mera, koju je planirao predstavnik predsedavajućeg komisije Majkl Mekol, republikanac, imala bi za cilj da Beloj kući da legalne alate da zabrani TikTok zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost SAD.

„Zabrinutost je što ova aplikacija kineskoj vladi daje zadnja vrata u naše telefone“, rekao je Mekol za Blumberg njuz, koji je ranije izvestio o vremenu glasanja.

Godine 2020. tadašnji predsednik Donald Tramp pokušao je da blokira nove korisnike da preuzimaju TikTok i zabrani druge transakcije koje bi efektivno blokirale korišćenje aplikacije u Sjedinjenim Državama, ali je izgubio niz sudskih bitaka oko te mere.

Bajdenova administracija je u junu 2021. formalno odustala od tog napora. Zatim je u decembru republikanski senator Marko Rubio predstavio dvopartijsko zakonodavstvo za zabranu TikToka, koji bi takođe blokirao sve transakcije bilo koje kompanije društvenih medija u ili pod uticajem Kine i Rusije.

Ali zabrana aplikacije za kratke video snimke, koja je u vlasništvu BiteDancea i popularna je među tinejdžerima, suočila bi se sa značajnim preprekama u Kongresu da bi se usvojila, a za nju bi bilo potrebno 60 glasova u Senatu.

Već tri godine TikTok – koji ima više od 100 miliona američkih korisnika – pokušava da uveri Vašington da se ne može pristupiti ličnim podacima američkih građana i da njihovim sadržajem ne može da manipuliše Komunistička partija Kine ili bilo ko drugi pod uticajem Pekinga.

TikTok nije odmah odgovorio u petak, ali je ranije rekao o naporima Kongresa da ga zabrani: „Zabrinjavajuće je to što su neki članovi Kongresa odlučili da se zalažu za politički motivisanu zabranu, umesto da ohrabruju administraciju da završi reviziju nacionalne bezbednosti TikToka. neće učiniti ništa da unapredi nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država“.

Komitet američke vlade za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), moćno telo za nacionalnu bezbednost, 2020. godine naredio je BiteDanceu da se oslobodi TikTok-a zbog straha da bi podaci američkih korisnika mogli biti prosleđeni kineskoj vladi.

CFIUS i TikTok su mesecima u pregovorima u cilju postizanja sporazuma o nacionalnoj bezbednosti za zaštitu podataka američkih korisnika TikTok-a.

Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer odbila je da komentariše nacrt zakona u petak. „To je na pregledu (CFIUS) tako da jednostavno neću ulaziti u detalje o tome“, rekao je Žan-Pjer.

Prošlog meseca, Bajden je potpisao zakon koji je uključivao zabranu federalnim zaposlenima da koriste ili preuzimaju TikTok na uređajima u vlasništvu vlade. Više od 25 američkih država takođe je zabranilo upotrebu TikToka na uređajima u vlasništvu države.