Koliko pametne igračke špijuniraju decu: Šta roditelji treba da znaju

Koliko pametne igračke špijuniraju decu: Šta roditelji treba da znaju

Istraživači sa Univerziteta u Bazelu u Švajcarskoj otkrili su zabrinjavajuće informacije o privatnosti u vezi sa pametnim igračkama koje nude interaktivnu igru putem softvera i pristupa internetu. Među proučavanim proizvodima je i Toniebox, popularna igračka koja beleži detalje o ponašanju dece i šalje ih proizvođaču, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost za privatnost.

Toniebox i njegove figurice omogućavaju deci da sami pokreću muziku i priče jednostavnim stavljanjem i uklanjanjem figurica. Međutim, kako su pokazali rezultati istraživanja, uređaj tačno beleži kada se aktivira i pomoću koje figurice, kada se zaustavlja reprodukcija i na koje mesto se premotava, a zatim šalje ove podatke proizvođaču.

Profesorka Izabel Vagner sa Odseka za matematiku i računarstvo Univerziteta u Bazelu ističe da Toniebox nije jedina igračka koja ima problema sa bezbednošću i privatnošću. Istraživanje je obuhvatilo i druge pametne igračke kao što su pametna olovka Tiptoi, aplikacija za učenje Edurino, virtuelni ljubimac Tamagotchi, kao i manje poznate proizvode poput Moorebot mobilnog robota i Kidibuzz pametnog telefona za decu.

Bezbednost podataka i zaštita privatnosti su se pokazali kao slabi aspekti kod mnogih ovih igračaka. Dok Toniebox prikuplja i šalje podatke proizvođaču, pametna olovka Tiptoi ne beleži podatke o korišćenju, ali ni jedan od njih ne šifruje saobraćaj podataka na odgovarajući način.

Istraživači sugerišu da bi proizvođači igračaka trebali da poboljšaju zaštitu privatnosti i bezbednosti svojih proizvoda, posebno zbog mlade ciljne publike. Oni predlažu uvođenje oznaka na ambalaži koje bi informisale roditelje o bezbednosnim standardima i zaštiti podataka, slično kao što su nutritivne informacije na prehrambenim proizvodima.

Julika Feldbuš, prva autorka studije, naglašava potrebu za većom pažnjom na privatnost dece i upozorava na potencijalne negativne posledice stalnog nadzora na lični razvoj dece. „Već vidimo znake dvoslojnog društva kada je u pitanju zaštita privatnosti dece. Dobro obavešteni roditelji mogu da izaberu igračke koje ne prikupljaju podatke o njihovoj deci, dok mnogi nemaju tehničko znanje ili vreme da se bave ovim pitanjima,“ kaže Feldbuš.