Ogromne količine digitalnih informacija koje se proizvode svakog dana (uključujući i ovaj članak) moraju negde da se skladište, a Kina se upušta u inovativnu ideju za svoju najnoviju banku centara podataka: stavlja ih pod vodu.
Centri podataka su ogromne police za skladištenje računara u kojima se nalazi sve, od vaših Spotifi plejlista do vaših Gmail poruka. Iako postavljanje ovih ogromnih jedinica farme servera pod vodom nije lak zadatak, postoje dve ključne prednosti, kako izveštava China Daili.
Prvo, tu je prostor ušteđen u pogledu zemljišta: očigledno je plan da se do 2025. godine postavi 100 ovih blokova data centara, koji će zauzimati oko 68.000 kvadratnih metara građevinskog prostora, navodi kineska agencija CCTV.
To je skoro koliko i 13 fudbalskih terena. Ta prostorija na kopnu koja bi inače bila zauzeta može se koristiti u druge svrhe, ili zaista ostavljena sama, dok se centri podataka nalaze 35 metara (115 stopa) ispod talasa.
Drugo, i što je još važnije, morska voda deluje kao prirodna rashladna tečnost, održavajući temperaturu niskom oko brujanja centara podataka. Procena je da se godišnje može uštedeti oko 122 miliona kilovat-časova električne energije, ili koliko prosečno troši struju 160.000 kineskih građana.
To su prednosti, ali nije lako postaviti ove jedinice od 1.300 tona pod vodom. Treba ih izgraditi da izdrže pritisak i koroziju koju primenjuje morska voda, i nije jasno kako će ovi ogromni blokovi elektronike uticati na morske ekosisteme u kojima su smešteni.
Znamo da svaka jedinica nudi dovoljno procesorske snage za upravljanje 4 miliona slika visoke definicije svakih 30 sekundi – što je navodno isto kao 60.000 računara, tako da gledamo na snagu 6 miliona računara ako je instalirano 100 ovih centara podataka.
Ideja nije potpuno nova: Microsoft je testirao ideju o stavljanju centara podataka pod more još 2016. godine. Međutim, logistika koja je uključena znači da nije lako naterati brojke da rade – China Daili kaže da je ovo prvi komercijalni podvodni data centar.
Podmorski data centar Hainan je rezultat partnerstva između vlade i privatnih kompanija i postavljen je na obali Sanje, u kineskoj provinciji Hainan. Svaki data centar je dizajniran da traje 25 godina, tako da će proći dosta vremena pre nego što će ove jedinice morati da budu zamenjene.
Podsećamo vas da svi podaci koje generišemo troše energiju koja se mora odnekud pronaći, a najnovija AI tehnologija za koju se kaže da je posebno zahtevna u ovom odeljenju. Biće potrebno više ovakvih inovacija da bi se održao korak.