Kenija kaže da se TikTok slaže sa dogovorom o moderiranju sadržaja

Kenija kaže da se TikTok slaže sa dogovorom o moderiranju sadržaja

TikTok je pristao da moderira sadržaj u svojoj aplikaciji u Keniji, saopštilo je Predsedništvo zemlje u četvrtak, nekoliko dana nakon što je parlament primio peticiju za zabranu popularne platforme za deljenje videa.

TikTok, u vlasništvu kineskog tehnološkog giganta BiteDance, suočava se sa intenzivnim ispitivanjem širom sveta zbog zabrinutosti za privatnost i bezbednost.

„Usluga za video hosting kratkog formata TikTok će sarađivati sa Kenijom u pregledu i praćenju njenog sadržaja“, saopštila je kancelarija predsednika Vilijama Ruta nakon razgovora sa izvršnim direktorom TikToka Shou Zi Chevom.

„Ovaj novi razvoj znači da će neprikladan ili uvredljiv sadržaj biti izbrisan sa platforme“, dodaje se.

Ruto je takođe na društvenim mrežama rekao da je Ču pristao da otvori kancelariju u Keniji kako bi „koordinirao“ TikTok operaciju u Africi.

Nisu dati dodatni detalji o aranžmanu niti kada će kenijska kancelarija početi sa radom.

Saopštenje od četvrtka dolazi jedva 10 dana nakon što su kenijski zakonodavci primili peticiju privatnog građanina koji zahteva da se TikTok zabrani u toj istočnoafričkoj zemlji zbog promovisanja opscenosti.

„Podnosilac peticije osuđuje da je, iako je stekao popularnost među mladima, sadržaj koji se deli na platformi neprikladan i tako promoviše nasilje, eksplicitni seksualni sadržaj, govor mržnje“, rekao je tada predsednik parlamenta Mozes Vetangula.

Parlament treba da istraži upotrebu TikToka u Keniji, a odluka se očekuje za oko dva meseca.

Zahvaljujući svojim funkcijama za uređivanje i algoritmu koji pokreće veštačka inteligencija, TikTok je popularan, posebno kod mlađe publike, i ima preko milijardu korisnika.

Našla se pod žestokim nadzorom Zapada zbog svojih veza sa Kinom, ali kompanija poriče da je pod paskom Pekinga.

Ovog meseca je najavila izmene kako bi se ispunila stroga pravila EU, uključujući omogućavanje evropskim korisnicima da isključe „personalizaciju“ – funkciju koja podstiče ljude da nastave da gledaju video snimke predlažući sadržaj na osnovu njihovih ličnih interesa.

Vlada Somalije je u međuvremenu saopštila u nedelju da zabranjuje platformu da bi je teroristi koristili za širenje propagande.