Kanada tuži Google zbog navodnih antikonkurentnih praksi u onlajn oglasima

Kanada tuži Google zbog navodnih antikonkurentnih praksi u onlajn oglasima

Kanadska antimonopolska agencija saopštila je u četvrtak da tuži Gugl zbog navodnog antikonkurentnog ponašanja u onlajn reklamnom poslovanju tehnološkog giganta i želi da kompanija proda dve svoje usluge reklamne tehnologije i plati kaznu.

Biro za zaštitu konkurencije saopštio je da je takva akcija neophodna jer je istraga o Guglu otkrila da je kompanija „nezakonito“ povezala svoje alate za reklamne tehnologije kako bi zadržala svoju dominantnu poziciju na tržištu.

Stvar je sada usmerena na Tribunal za konkurenciju, kvazi-sudsko telo koje razmatra slučajeve koje je pokrenuo komesar za konkurenciju o nepoštovanju Zakona o konkurenciji.

Biro traži od tribunala da naredi Guglu da proda svoj oglasni server za izdavače, DoubleClick for Publishers, i svoju razmenu oglasa AdKs. Procenjuje se da Google ima tržišni udeo od 90% u serverima za objavljivače oglasa, 70% u mrežama oglašivača, 60% u platformama na strani potražnje i 50% u razmenama oglasa.

Ova dominacija, kaže biro, je obeshrabrila konkurenciju od strane rivala, inhibirala inovacije, povećala troškove oglašavanja i smanjila prihode izdavača.

„Gugl je zloupotrebio svoju dominantnu poziciju u onlajn oglašavanju u Kanadi uključivanjem u ponašanje koje zatvara učesnike na tržištu da koriste sopstvene alate za reklamne tehnologije, isključujući konkurente i narušavajući proces konkurencije“, rekao je Metju Bosvel, komesar za konkurenciju.

Google, međutim, drži da je tržište oglašavanja na mreži veoma konkurentan sektor.

Den Tejlor, Google-ov potpredsednik za globalne oglase, rekao je u saopštenju da pritužba biroa „zanemaruje intenzivnu konkurenciju u kojoj kupci i prodavci oglasa imaju mnogo izbora“.

U saopštenju se dodaje da Gugl namerava da se brani od te optužbe.

Američki regulatori žele da savezni sudija razbije Gugl kako bi sprečio kompaniju da nastavi da guši konkurenciju putem svog dominantnog pretraživača nakon što je sud utvrdio da je zadržala zloupotrebu monopola tokom protekle decenije.

Predloženi raskid, predstavljen u dokumentu od 23 stranice koji je ovog meseca podnelo Ministarstvo pravde SAD, poziva na sveobuhvatne kazne koje bi uključivale prodaju Google-ovog vodećeg veb pretraživača Chrome u industriji i nametale ograničenja kako bi se sprečilo da Android favorizuje sopstveni pretraživač .