Nvidijine akcije porasle su za otprilike 200% u prošloj godini i pomogle su da tehnološko težak S&P 500 gurne na rekordne visine, što predstavlja više od trećine dobitaka indeksa ove godine.
Ipak, samo tri kompanije — Microsoft, Nvidia i Apple — čine preko 20% vrednosti S&P 500.
Vincent Muscolino sa Univerziteta Northeastern kaže da dominacija velikih kompanija kao što je Nvidia stvara „podeljeni svet“ u tehnologiji i preokreće tradicionalni model uspeha tehnoloških kompanija.
„Ono što mi je prilično značajno je to koliko velike kompanije postaju prevelike“, kaže Muskolino, viši predavač finansija i stručnjak za tehnološko tržište u Northeasternu. „Mislim da postoji zabrinutost zbog ovog podeljenog sveta između triliona kapitala (kompanija sa tržišnom vrednošću od više triliona dolara) i ostatka tehnologije.
Godinama su uspešne tehnološke kompanije sledile poznatu knjigu – razviju remetilački proizvod ili ideju, dobiju finansiranje, dobiju udeo na tržištu i dominiraju.
IBM je to postigao sa svojim mainframe računarom, a zatim, zajedno sa Apple-om, sa personalnim računarima. Amazon, eBai i druge kompanije su imale koristi – a mnoge kompanije su propale – tokom internetskog buma i balona 1990-ih. Facebook i društvene mreže su dominirale 2000-im i 2010-im, a sada smo „evo nas sa veštačkom inteligencijom“, kaže Muskolino.
I nakon decenija kao „mnogo više neuzbudljive priče“, prema Muscolinu, Nvidia je sada dominantni lider u veštačkoj inteligenciji – oslanjajući se na snagu svojih proizvoda kako bi omogućila AI i mašinsko učenje.
Ali ako nova kompanija sa trilionskim kapitalom uvodi novu oblast ulaganja u tehnologiju (zar ne izgleda da sve velike kompanije danas ulažu u veštačku inteligenciju?), šta je sa otpuštanjima u tehnologiji?
Tehnološka industrija je polarizovana, objašnjava Muskolino.
Na jednom kraju je velika tehnologija. Mali startapovi koje velika tehnologija zgrabi pre nego što imaju priliku da rastu i stvore konkurenciju predstavljaju drugu krajnost.
„Uđete u trilione procene, možete kupiti šta god želite i imate resurse da održite tržišnu prednost“, kaže Muskolino.
„Teško je mladim firmama da postanu sledeća nova stvar ako ih stalno kupuju“, nastavlja Muskolino. „Još uvek možete da pokrenete startap, ali je sve teže prikupiti kapital“
To može biti problematično za podsticanje kreativnosti u tehnološkom sektoru uopšte. Startapi su neophodan spas za podsticanje novog razmišljanja i novih proizvoda, kaže Muskolino.
„Ako velike tehnološke kompanije smanjuju broj zaposlenih, ljudi moraju da nađu posao u rizičnim startapima“, kaže Muskolino. „Mnogo je lakše biti kreativan kada okačiš svoju šindru.
Ali konsolidacija takođe stvara mnogo novca.
„Gledam Apple i Microsoft i oni imaju velike profitne marže, tako da mogu biti dobra stvar mega-tehnološki bilansi“, kaže Muskolino.
Dodajte Nvidiju na tu listu.