Japanski naučnici su koristili ljudske ćelije da razviju ekvivalent živoj koži koja se može pričvrstiti na robotske površine kako bi izmamila realističan – iako jeziv – osmeh.
Istraživači sa Univerziteta u Tokiju objavili su svoje nalaze ove nedelje zajedno sa video snimkom na kojem se gnjecavi ružičasti materijal rasteže u uznemirujući osmeh.
Oni su koristili „ćelijski gel koji formira kožu“ kako bi stvorili „robota prekrivenog živom kožom“, navodi se u njihovoj studiji u časopisu Cell Reports Phisical Science.
Specijalisti za biohibridne robote nadaju se da će tehnologija jednog dana igrati ulogu u pronalasku androida sa ljudskim izgledom i sposobnostima.
„Takođe se nadamo da će ovo pomoći da se bolje osvetle formacije bora i fiziologija izraza lica,“ i da će pomoći u razvoju materijala za transplantaciju i kozmetike, rekao je tim koji predvodi profesor Šodži Takeuči.
Novi materijal mogao bi signalizirati odmak od tradicionalnih humanoidnih robota prekrivenih pravom kožom često napravljenom od silikonske gume, koja se ne može znojiti ili zacijeliti.
Cilj naučnika je da „obdare robote sposobnostima samoizlečenja svojstvenim biološkoj koži“, ali oni još nisu tamo.
U prethodnim studijama, kalemili su kolagen na posekotinu na koži uzgojenoj u laboratoriji koja je prekrivala robotski prst da bi pokazali kako se može popraviti.
Ali rekli su da je sprovođenje sličnih testova popravke na njihovoj nasmejanoj robotskoj koži „izazov budućnosti“.
Da bi stvorili ono što su opisali kao „prirodni osmeh“ koji se kreće fluidno, želatinizirali su tkivo nalik koži i fiksirali ga unutar robotskih rupa, metodom inspirisanom stvarnim ligamentima ljudske kože.