Izvršni direktor kompanije Apple brani odluku da Gugl bude podrazumevani pretraživač na iPhone i Mac računarima

Izvršni direktor kompanije Apple brani odluku da Gugl bude podrazumevani pretraživač na iPhone i Mac računarima

Visoki direktor kompanije Apple branio je odluku tehnološkog giganta da Gugl učini podrazumevanim pretraživačem na Apple iPhone i Mac računarima, rekavši da ne postoji „ispravna alternativa“.

Svedočeći u najvećem antimonopolskom suđenju u četvrt veka, Edi Kju, viši potpredsednik Apple-ovih službi, rekao je u utorak da ne postoji „niko tako dobar“ kao Gugl da pomogne korisnicima telefona i računara da pretražuju internet.

Američko ministarstvo pravde optužilo je Gugl – kompaniju čije je samo ime sinonim za pretraživanje interneta – da guši konkurenciju plaćajući Appleu, Verizonu i drugim tehnološkim kompanijama da učine svoj pretraživač prvim korisnicima koji vide kada otvore svoje uređaje.

Gugl uzvraća da dominira tržištem jer je njegov pretraživač bolji od konkurencije, što je Cue podržao u svom svedočenju. Gugl takođe tvrdi da korisnici mogu, u svakom slučaju, da se prebace na druge pretraživače sa nekoliko klikova.

Slučaj protiv monopola, najveći otkako je Ministarstvo pravde krenulo na Microsoft i njegovu dominaciju nad internet pretraživačima pre 25 godina, podnet je 2020. za vreme Trampove administracije. Suđenje je počelo 12. septembra u Okružnom sudu SAD u Vašingtonu.

Mihail Parahin, Majkrosoftov šef oglašavanja i veb usluga, svedočio je u utorak da dominacija Gugla samo sebe hrani. Što više pretraga Google obrađuje, to više podataka prikuplja koji se mogu koristiti za poboljšanje budućih pretraga.

„Što više podataka imate, bolji su rezultati“, rekao je on, ponavljajući jedan od argumenata vlade.

Dominacija na tržištu pomaže na druge načine, rekao je Parahin. Na primer, veća je verovatnoća da će restorani biti sigurni da su njihova lokacija i radno vreme tačni u rezultatima na vodećem pretraživaču, dok je mnogo manje verovatno da će se truditi da isprave informacije na manjim pretraživačima.

Iskustvo pokazuje, rekao je, da je pretraživačima potrebno 20% tržišnog udela da bi preživeli. U suprotnom, „njihov kvalitet brzo degradira, i oni nestaju.“

Parahin je takođe ispričao svoje iskustvo u borbi sa Guglom na svom prethodnom poslu kao glavni tehnološki direktor u ruskom pretraživaču Iandek. Nakon što su ruski regulatori zahtevali da Android telefoni dozvoljavaju korisnicima da odaberu svoj pretraživač – umesto da dozvoli Guglu da zadrži podrazumevanu poziciju – tržišni udeo Iandek-a je porastao sa 30% na 55%, rekao je on.

Ranije u postupku, vlada je pozvala bihejvioralnog ekonomistu, koji je svedočio da Gugl-ov podrazumevani status obeshrabruje korisnike da menjaju pretraživače, delom zato što nerado menjaju ukorenjene navike. Prošle nedelje, osnivač pretraživača DuckDuckGo, koji ima oko 2,5% tržišta pretraživanja, svedočio je da se njegova kompanija bori da se takmiči zbog Google-ovih sporazuma o podeli prihoda sa Appleom i drugim kompanijama.

Američki okružni sudija Amit Mehta verovatno neće doneti odluku do početka sledeće godine. Ako odluči da je Gugl prekršio zakon, drugo suđenje će odrediti kako da zauzda svoju tržišnu moć. Kompanija sa sedištem u Mauntin Vjuu u Kaliforniji mogla bi da bude sprečena da plaća Apple-u i drugim kompanijama da Google postave podrazumevani pretraživač.