Istraživači slučajno otkrivaju da mešanje vode sa peptidom dovodi do samosastavljanja i samozalečenja stakla

Istraživači slučajno otkrivaju da mešanje vode sa peptidom dovodi do samosastavljanja i samozalečenja stakla

Tim naučnika za materijale sa Univerziteta u Tel Avivu i Univerziteta Ben-Gurion u Negevu, oba u Izraelu, u saradnji sa kolegom sa Kalifornijskog instituta za tehnologiju, u SAD, otkrio je da mešanje određenog peptida sa vodom dovodi do stvaranja staklo koje se samostalno sklapa i samoisceljuje.

Istražujući svojstva drugih proteina, grupa je naišla na otkriće, koje je objavljeno u časopisu Priroda komunikacije. Silvia Marchesan, sa Univerzitetom u Trstu, u Italiji, objavila je članak News and Views u istom izdanju časopisa, u kojem opisuje novopronađeno staklo i moguću upotrebu za njega.

U ovom novom naporu, istraživački tim je istraživao mogućnost korišćenja kratkih peptida kao zamena za konvencionalne komponente složenih makromolekula. Kao deo tog napora, radili su sa molekulom dipeptida koji se sastojao od dva ostatka fenilalanina kada su otkrili da je mešanje sa ničim osim sa vodom dovelo do stvaranja samosastavljajućeg tipa supramolekularnog amorfnog stakla dok je voda isparavala na sobnoj temperaturi.

Ono što je bilo najviše iznenađujuće u vezi sa otkrićem je da je samosastavljanje peptida u prošlosti obično dovelo do stvaranja materijala sa kristalnom strukturom, nečega što ne bi bilo providno, a time ni blizu stakla.

Nakon što su otkrili novu vrstu stakla, istraživači su počeli da istražuju njegova svojstva. Otkrili su da osim što se automatski gradi, staklo je i samozalečivo i lepljivo, uprkos tome što je veoma kruto.

Takođe je ocenjeno da je izuzetno jaka. Istraživači su otkrili da je providno kao i tradicionalno staklo, a dalja istraživanja su pokazala da se staklo može koristiti za pravljenje staklenih ploča i premaza za stvaranje hidrofilnih površina. Takođe su otkrili da se može koristiti za pravljenje stvari koje zahtevaju preciznost, kao što su optička sočiva koja se mogu koristiti za širok spektar svrha povećanja.

Istraživački tim sugeriše da bi dodatno testiranje moglo dovesti do širokog spektra upotreba stakla, napominjući da nova vrsta stakla ne zahteva mnogo energije za proizvodnju kao što je tipično za većinu naočara koji se sada koriste u komercijalnoj upotrebi.