Istraživači su razvili novu tehniku za rešavanje problema kako povećati kapacitet natrijum-jonskih baterija.
Istraživanje u Applied Physics Reviews zajedno su vodili profesor Oleg Kolosov sa Univerziteta Lankaster i profesor Zhigao Huang sa Univerziteta Fujian Normal, sa ključnim rezultatima koje je dobio vanredni profesor Iue Chen iz Lankastera i Fudžoua.
Profesor Kolosov je rekao: „Nanorazmerne studije punjivog skladištenja su od suštinskog značaja za razvoj novih, efikasnih i sigurnih baterija.“
„Ova studija će omogućiti jeftiniju i sigurniju alternativu za skladištenje energije litijum-jonskim baterijama, pri čemu je litijum mnogo ređi i teži za eksploataciju u poređenju sa natrijumovim baterijama. Očekuje se da će ovo fundamentalno istraživanje na kraju poboljšati stabilnost ciklusa, životni vek i kapacitet baterije“.
Istraživači su razvili jedinstvenu tehniku elektrohemijske ultrazvučne mikroskopije sile (EC-UFM) za nanorazmerno snimanje interfejsa u punjivim baterijama direktno tokom njihovog rada, ili operando, nešto što nije bilo moguće korišćenjem postojećih metoda elektrohemijske karakterizacije. EC-UFM je omogućio istraživačima da posmatraju formiranje i svojstva jednog od ključnih elemenata u ovim baterijama — međufaznog čvrstog stanja (SEI) — koji utiče na njihov kapacitet, snagu i dugovečnost.
Nova tehnika razvijena kao deo projekta NEKSGENNA Faradai Institution rešava dugogodišnji problem kako povećati kapacitet natrijum-jonskih baterija, koristeći rastvarač kao sredstvo za ko-interkalaciju natrijuma u ugljeničnu elektrodu.
Vođenjem pasivizirajućeg formiranja SEI sloja tokom procesa punjenja/pražnjenja baterije, naučnici su otkrili kako da očuvaju premeštanje nosača punjenja između elektrolita i elektrode, što rezultira efikasnim i moćnim natrijum-jonskim baterijama.