Istraživači razvijaju ekološki prihvatljive materijale koji mogu da prečiste vodu

Istraživači razvijaju ekološki prihvatljive materijale koji mogu da prečiste vodu

Tim profesora Park Chi-Ioung-a uspešno je razvio atipični porozni polimerni materijal koji može u potpunosti ukloniti fenolne organske zagađivače u vodi pri ultra-velikim brzinama. Razvijeni porozni materijal može efikasno ukloniti ne samo mikroplastiku u vodi već i isparljiva organska jedinjenja (VOC) veoma male veličine na osnovu fototermalnog efekta. Istovremeno, očekuje se da će se koristiti kao visokoefikasni adsorpcioni materijal koji se može komercijalizovati u budućnosti jer je konkurentan po ceni na osnovu sirovina i omogućava proces prečišćavanja vode na bazi solarne energije.

Zagađenje vode uzrokovano brzim razvojem hemijske industrije je gorući problem, a za rešavanje ovog problema razvijene su različite tehnologije i materijali za prečišćavanje vode. Porozni materijali na bazi ugljenika koji koriste postojeće mehanizme adsorpcije imaju ograničenja u tome što je brzina adsorpcije spora i potrebna je visoka toplotna energija za reciklažu. Dok su različiti materijali razvijeni da poboljšaju efikasnost uklanjanja zagađivača, bilo je teško razviti materijale koji istovremeno zadovoljavaju odličnu mogućnost recikliranja, visoku efikasnost, ekonomsku efikasnost sirovina i potencijal industrijalizacije.

Tim profesora Parka Chi-Iounga, odeljenja za energetiku i inženjering DGIST-a, sada je uspeo da sintetiše porozni polimer sa odličnim performansama adsorpcije i fototermalnim svojstvima reagujući na jeftin i efikasan prekursor. Takođe, na polimeru je eksperimentisana dodatna reakcija oksidacije i na osnovu rezultata uvedena je hidrofilna funkcionalna grupa koja omogućava brzu adsorpciju mikro-zagađivača u vodenoj sredini.

Štaviše, kroz eksperimente je potvrđeno da polimer koji je razvio istraživački tim ne zahteva visoku toplotnu energiju za reciklažu i da se može koristiti više puta bez gubitka performansi.

Istraživački tim je proizveo membranu za prečišćavanje vode sposobnu da isparava vodu koristeći sunčevu energiju kao pokretačku silu kroz sposobnost razvijenog polimera da apsorbuje svetlost široko i pretvara apsorbovanu svetlost u toplotu. Kao rezultat toga, potvrđeno je da membrana za tretman vode obložena oksidovanim polimerom može da prečisti fenolne zagađivače kroz sunčevu svetlost.

Profesor DGIST Odeljenja za nauku o energetici i inženjering Park Chi-Ioung je rekao: „Tehnologija koju smo razvili je tehnologija prečišćavanja vode bez premca sa najvećom efikasnošću prečišćavanja na svetu, uklanjajući više od 99,9% fenolne mikroplastike i VOC zagađivača u vodi na ultra visokom nivou. brzine. Očekivali smo da će to biti univerzalna tehnologija sa visokom ekonomskom efikasnošću koja može prečistiti kontaminiranu vodu i snabdeti vodom za piće čak i u područjima gde nema napajanja“.