Istraživači koriste generativnu veštačku inteligenciju da sačuvaju umetnost i nasleđe kantonskog porcelana

Istraživači koriste generativnu veštačku inteligenciju da sačuvaju umetnost i nasleđe kantonskog porcelana

Pojava generativne veštačke inteligencije (AI) izazvala je zabrinutost zbog smanjenja vrednosti tradicionalnih umetničkih oblika i potencijala za zamenu. Bez obzira na to, kroz njihovu fuziju, oni nude nove puteve za očuvanje umetnosti i kulture, a istovremeno podstiču interesovanje za prenošenje nasleđa sa generacije na generaciju.

Prihvatajući generativnu veštačku inteligenciju kao inovativno sredstvo za proširenje umetničkih i kulturnih horizonata, istraživači sa Politehničkog univerziteta u Hong Kongu (PoliU) razvili su kreativnu platformu za slikanje pod nazivom „Lepota kantonskog porcelana“ kako bi očuvali i obrazovali umetnost ovog nasleđa porcelana.

Ovaj ručno rađeni dekorativni porcelan prikazuje izrazitu narodnu umetnost regiona Lingan, naglašavajući njegove zamršene i prefinjene tehnike slikanja koje otelotvoruju bogato nasleđe i domišljatost tradicionalne kineske umetnosti i zanatske kulture.

Predvođen prof. Henrijem Duhom, vanrednim dekanom (Global & Industri Engagement) i profesorom Škole dizajna, direktorom zajedničkog istraživačkog centra PoliU-NVIDIA i Istraživačkog centra za tehnologiju umetnosti i kulture pri PoliU, istraživački tim je pažljivo prikupio i obradio hiljade slika kantonskog porcelana.

Zatim su koristili ove slike da izgrade robusni generativni model sa ciljem da ovo kulturno nasleđe učini dostupnijim i razumljivijim.

Profesor Duh je rekao: „Generativna veštačka inteligencija može značajno da unapredi ljudsku kulturu očuvanjem tradicionalnih umetničkih formi, podsticanjem umetničkih inovacija i poboljšanjem pristupa umetničkom stvaralaštvu. Ona podržava obrazovne inicijative i privlači novopridošlice u nematerijalnu kulturnu baštinu, istovremeno pružajući alate koji zahtevaju manje tehničkih veština.

„Međutim, obezbeđivanje etičke prakse, transparentni procesi veštačke inteligencije i ljudski nadzor su ključni za održavanje kulturnih vrednosti i umetničkog integriteta.

Ekspanzivni modeli od teksta do slike generativne AI su glavna tehnologija koja pokreće ovu platformu da vodi i generiše tradicionalni kulturni sadržaj, kao što su tehnike slikanja kantonskog porcelana. Modeli mogu da kreiraju slike iz tekstualnih opisa, što je neophodno za obezbeđenje doslednosti sa tradicionalnim stilom.

Pored toga, ova inovativna platforma ističe nekoliko tehnoloških karakteristika, uključujući fino podešavanje nekoliko snimaka, slojevito generisanje i generisanje elemenata simbola.

Istraživački tim je zatim integrisao koncept 2D i 3D slikanja u umetničku platformu, kreirajući interfejs prilagođen korisniku posebno za početnike. Ova platforma pomaže korisnicima da brzo nauče tehnike slikanja kantonskog porcelana kroz intuitivni dizajn. Kroz procenu u realnom vremenu od strane velikog AI modela, korisnici dobijaju personalizovane smernice za unapređenje svojih veština dok stvaraju umetnička dela.

Spajanjem simboličkog slikarskog jezika sa naprednom lokalizovanom generacijom kojom se može upravljati, platforma omogućava korisnicima da kreativno izraze svoje umetničke ideje sa pedantnim detaljima. Ovo osigurava da se umjetnička djela blisko pridržavaju tradicionalnog kantonskog porculanskog stila, čime se čuva i promoviše istorija i kultura kantonskog porcelana kroz inovativno korištenje moderne tehnologije.

Korišćenje ove tehnologije za proširenje skupova podataka povećalo bi raznolikost i količinu podataka o obuci kako bi se uključilo više kulturnih proizvoda i stilova, omogućavajući modelu da generiše širi spektar tradicionalnog sadržaja. Kreiranjem intuitivnijeg korisničkog interfejsa, umetnici mogu prirodnije da komuniciraju sa platformom, dok profesionalci mogu da istraže potencijal generativne veštačke inteligencije za obogaćivanje kulturnog i umetničkog nasleđa.

Prof. Duh je rekao: „Saradnjom sa muzejima i organizacijama za očuvanje kulture, mogao bi da potvrdi i poboljša ovaj inovativni pristup u širem spektru oblasti nematerijalnog kulturnog nasleđa. Dalja poboljšanja multimodalnih modela velikih razmera sa sistemom povratnih informacija koji pruža uvid u generisani sadržaj se može koristiti za dodatnu obuku i usavršavanje modela“.