ŠANGAJ – Isporuke pametnih telefona u Kini pale su za 11 odsto na godišnjem nivou u trećem tromesečju pošto je usporavanje privrede u zemlji uzelo danak na potražnju potrošača, izvestila je u četvrtak istraživačka kompanija Canalis, preneo je Rojters.
Brendovi su isporučili ukupno 70 miliona pametnih telefona prodavcima u tom periodu, što je pad sa 78,9 miliona u istom periodu prošle godine.
Dok je Apple Inc bio jedini brend koji je prevazišao trend, sa isporukama koje su skočile za 36% na 11,3 miliona, analitičari kažu da je do porasta došlo zbog potražnje za iPhone 14 Pro modelom i potražnje za osnovnim modelom iPhone 14 je bio slab.
Pad nastavlja stalni trend za sektor, koji se poslednjih godina suočavao sa izazovima u rasponu od globalne nestašice čipova, ekonomskog uticaja kineske politike nulte COVID-19 i produžavanja ciklusa nadogradnje od strane potrošača.
„Prodavci pate od brzog pada potražnje i visokih zaliha u proteklim kvartalima, što je ozbiljno narušilo poverenje u celokupni lanac snabdevanja“, napisao je analitičar Kanalisa Tobi Žu u izveštaju.
Vivo, u vlasništvu konglomerata BBK sa sedištem u Šenženu, bio je najbolje rangirani brend u kvartalu, isporučivši 14,1 milion uređaja i zauzimajući tržišni udeo od 20%. Najveća tri brenda – vivo, OPPO i Honor – zabeležila su pad isporuka za 23%, 27% i 16% respektivno.
Apple se trenutno nalazi kao četvrti najprodavaniji brend u Kini, sa tržišnim udelom od 13%.
Kompanija „trenutno nije izolovana od slabe potražnje potrošača u kontinentalnoj Kini“, napisala je analitičarka Kanalisa Amber Liu, dodajući da kompanija pokreće agresivne promocije uređaja prethodne generacije kako bi se odbranila od konkurencije od rivala.
Xiaomi Corp, koji je rangiran kao peti najprodavaniji brend, zabeležio je pad isporuka od 17%.