Par inženjera na Ecole Politechnikue Federale de Lausanne (EPFL) dizajnirao je, napravio i testirao dron sa perjem, inspirisan jastrebom, sposoban da izvodi bankarske manevre bez upotrebe svojih krila.
U svom radu objavljenom u časopisu Science Robotics, Hoang-Vu Phan i Dario Floreano opisuju faktore koji su ušli u izgradnju njihovog robotskog raptora i koliko je dobro radio tokom testiranja u aerotunelu.
Rad istraživača je počeo kada su saznali da je otkriveno da mnoge vrste grabljivica pokreću plovidbe dok lebde bez pomeranja krila. Ceo postupak se sprovodi manipulacijom repa. Nasuprot tome, avioni i dronovi vrše nagibe manipulacijom elerona na zadnjoj strani krila.
Zaintrigirani razlikom između načina na koji ljudi napravljene letelice i grabljivice vode obalu, par je dizajnirao i napravio pernate, mehaničke grabljivice sposobne da oponašaju tehniku sokola.
Da bi napravili svoj dron, istraživači su se okrenuli anatomiji sokola. Koristeći lagane materijale, napravili su kosti i zglobove nalik na grabljivice da bi napravili krila i rep i oblikovali ih na jednako lagano telo, a zatim ih prekrili penastim perjem. Jednostavan dron je držan uvis pričvršćivanjem štapa za telo – drugi kraj šipke je držan u ruci istraživača. Rezultat su nazvali LisRaptor.
Zatim su proučavali video snimak sokola u letu kako bi naučili kako manipulišu svojim repovima da bi pokrenuli bankarski manevar i imitirali ono što su videli sa svojom mehaničkom pticom. Zatim su ga stavili u aerotunel radi testiranja.
Veštački jastreb istraživača uspeo je da se uspešno spusti unutar aerotunela bez upotrebe svojih krila. Umesto toga, sve što je bilo potrebno bilo je izvesno okretanje repa.
Otkrili su da radi zbog blizine repa krilima – blago uvijanje je omogućilo asimetričan protok vetra preko krila i repa, što je rezultiralo asimetričnim podizanjem – zbog čega se cela ptica naginjala na jednu stranu čak i kada je bila blago usmerena nagore, da spreči zastoj.
Istraživački par sugeriše da njihov robot ne samo da pomaže u objašnjenju određenih aspekata leta grabljivica, već bi mogao biti koristan u dizajniranju novih vrsta dronova koji su u stanju da se lakše okreću.