Huawei dominira sajmom mobilne tehnologije MVC uprkos američkim sankcijama

Huawei dominira sajmom mobilne tehnologije MVC uprkos američkim sankcijama

Kontingent kineskih kompanija predvođenih tehnološkim gigantom Huawei-om izlazi na snagu na najvećem svetskom sajmu bežičnih mreža, sa ciljem da pokažu svoju snagu u suočavanju sa Huawei-jevom crnom listom zapadnih zemalja zabrinutih zbog sajber bezbednosti i eskalacije tenzija sa SAD zbog TikToka, špijunskog balona i kompjuterskih čipova.

Posle tri godine prekida pandemije, desetine hiljada ljudi iz tehnološke industrije otišlo je u Barselonu u ponedeljak na početak MVC-a, ranije poznatog kao Mobile Vorld Congress, godišnjeg sajma industrije na kojem proizvođači mobilnih telefona pokazuju nove uređaje, a rukovodioci telekom industrije pregledavaju najnovije mrežna oprema i softver.

„Kina veoma dolazi“, rekao je novinarima Džon Hofman, izvršni direktor trgovinske grupe za bežičnu industriju i organizator događaja GSMA.

Učestvuje 150 kineskih kompanija od 2.000 izlagača i sponzora, a najveće prisustvo ima Huawei Technologies Ltd. Proizvođač pametnih telefona i mrežne opreme proširuje svoje prisustvo za 50% u odnosu na prošlu godinu i zauzima skoro celu ogromnu izložbenu halu u kongresnom centru Fira u Barseloni, rekli su organizatori.

To je upadljivo s obzirom na to da je Huawei bio u centru geopolitičke bitke oko globalne tehnološke nadmoći koja je ostavila delove njegovog poslovanja osakaćena zapadnim sankcijama.

SAD su pre tri godine uspešno naterale evropske saveznike poput Britanije i Švedske da zabrane ili ograniče Huawei opremu u svojim telefonskim mrežama zbog straha da bi Peking mogao da je koristi za sajber njuškanje ili sabotiranje kritične komunikacione infrastrukture – optužbe koje je Huawei više puta demantovao. Japan, Australija, Novi Zeland i Kanada preduzeli su sličnu akciju.

Huawei je odbio da komentariše uoči otvaranja emisije. Veliko prisustvo kompanije na sajmu je znak prkosa, rekao je Džon Strand, konsultant danske telekomunikacijske industrije.

Huawei želi da „da Bajdenu prst“, rekao je Strand o američkom predsedniku. Poruka kompanije, kako je rekao, glasi: „Uprkos američkim sankcijama, živi smo i radimo i tako nam dobro ide“.

Tehnološke tenzije između SAD i Kine su samo rasle.

Pretpostavljeni kineski špijunski balon koji je oborio američki borbeni avion izazvao je nemir između Pekinga i Vašingtona poslednjih nedelja.

Američke vlasti su zabranile TikTok sa uređaja koji se izdaju državnim službenicima zbog straha da popularna aplikacija za deljenje videa u kineskom vlasništvu predstavlja rizik za privatnost podataka ili da bi se mogla koristiti za guranje pro-kineskih narativa.

SAD takođe nastoje da ograniče pristup Kini opremi za proizvodnju naprednih poluprovodnika, potpisujući ključne saveznike Japan i Holandiju.

To je usledilo nakon izložbe MVC pre četiri godine koja je postala bojno polje između SAD i Kine oko Huawei i bezbednosti bežičnih mreža sledeće generacije. U glavnom govoru, visoki izvršni direktor Huawei-a je trolio SAD zbog njihovog pritiska da natera saveznike da izbegavaju opremu kompanije.

Huawei nije nestao, a spor i dalje tinja. Vašington je prošlog meseca proširio sankcije novim ograničenjima na izvoz manje naprednih tehnoloških komponenti u Huawei.

Ipak, kompanija je zadržala svoj status najvećeg svetskog proizvođača mrežne opreme zahvaljujući prodaji u Kini i drugim tržištima na kojima Vašington nije bio toliko uspešan u ubeđivanju vlada da bojkotuju kompaniju.

Strand, koji pohađa MVC već 26 godina, rekao je da Huawei želi da pokaže svetu da se okreće od proizvodnje opreme za umrežavanje – skrivenog vodovoda kao što su bazne stanice i antene koje povezuju svetske mobilne uređaje – i da postane svestrani dobavljač tehnologije .

Kompanija se ponovo osmišljava snabdevanjem hardvera i softvera za teretne luke, samovozeće automobile, fabrike i druge industrije za koje se nada da su manje ranjive na Vašington.

„Pošto je MVC globalni događaj, oni (Huawei) će želeti da komuniciraju o ovome i pokažu da su i dalje ključni igrač u industriji telekomunikacija i visoke tehnologije“, rekao je Tomas Hason, glavni analitičar kompanije Forrester Research.

Huawei takođe proizvodi pametne telefone, ali prodaja van Kine je pala nakon što je Guglu onemogućeno pružanje mapa, Jutjuba i drugih usluga koje obično dolaze unapred instalirane na Android uređajima.

„Potrošački brend Huawei je propao u Evropi“, rekao je Huson. Na MVC-u, „Huawei bi mogao da najavi nove potrošačke pametne telefone i nove potrošačke uređaje, ali brend je izgubio zamah i ove najave su prvenstveno za brzorastuća tržišta van SAD i Zapadne Evrope“.

Huawei je samo deo veće kineske delegacije, čiji odaziv dobija podsticaj od Kine koja ukida sva ograničenja putovanja u vezi sa COVID-19. ZTE, još jedna kineska tehnološka kompanija koja je bila sankcionisana od strane SAD, planira lansiranje proizvoda na MVC-u.

Kineski proizvođači mobilnih telefona Honor, Oppo i Ksiaomi imaće snažno prisustvo, rekao je Ben Vud, glavni analitičar kompanije CCS Insight. Honor je bio Huawei-ov budžetski brend, ali je rasprodat 2020. godine u nadi da će oživeti prodaju tako što će ga odvojiti od sankcija protiv njegovog matičnog preduzeća.

„Uklanjanje ograničenja COVID-a u Kini omogućilo je ovim proizvođačima da prisustvuju sajmu koji je na snazi“, rekao je Vud. „Svi oni žele da se postave kao ‘treća alternativa’ za Apple i Samsung na evropskim tržištima i vide MVC kao ključni događaj za to.

Pre pandemije 2019. godine, MVC je privukao 109.000 ljudi, od kojih je 6% iz Kine. Događaj je otkazan 2020. i održan u ograničenom obliku 2021. Prošlogodišnji događaj privukao je 60.000 posetilaca, ali je bio zasenčen varijantom omikrona COVID-19.