Guglov kvantni čip sikamore nadmašuje klasične računare koji koriste nasumično uzorkovanje kola

Guglov kvantni čip sikamore nadmašuje klasične računare koji koriste nasumično uzorkovanje kola

Tim inženjera, fizičara i kvantnih stručnjaka u Google Research-u otkrio je da smanjenje buke na određeni nivo omogućava kvantnom čipu kompanije sicamore da pobedi klasične računare koji koriste uzorkovanje slučajnih kola (RCS).

U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Priroda, grupa je prilagodila uslove pod kojima je njihov procesor radio kako bi smanjio količinu smetnji buke na nivo koji mu je omogućio da nadmaši klasične računare koji koriste RCS.

Kompjuterski naučnici pokušavaju da naprave istinski koristan kvantni računar već nekoliko decenija, ali tek treba da naprave onaj koji će ispuniti svoje prvobitno obećanje – da pokreće algoritme za koje bi klasičnim superkompjuterima bile potrebne stotine, hiljade ili čak milione godina da se završe. Ipak, ostvaren je stalni napredak kako se nova tehnologija uvodi.

Istraživači su razvili algoritme koji mogu da rade na tradicionalnom superkompjuteru ili kvantnom računaru kao način da testiraju svoje sposobnosti jedni protiv drugih. Jedan takav algoritam je RCS, koji u suštini ne radi ništa osim da generiše niz slučajnih brojeva.

Jedna od najvećih prepreka sa kojima su se istraživači suočili su greške izazvane bukom iz okoline. To je dovelo do mnogo istraživanja metoda ispravljanja grešaka, ili optimalno, metoda za sprečavanje njihovog pojavljivanja. Takva istraživanja su dovela do nalaza koji sugerišu da pozadinska buka u okruženju može da izazove greške—takva buka je po svojoj prirodi prirodna ili ekološka; može doći od promena temperature, magnetnih polja ili čak svemirskog zračenja.

U ovoj novoj studiji, istraživači u Guglu su radili na smanjenju pozadinske buke, deo čega je uključivao stavljanje svog čipa u komoru skoro apsolutnu nulu dok je čip radio. Otkrili su da čak i mala smanjenja buke, kao što je stopa bez greške od 99,4% na 99,7%, rezultira dramatičnim promenama u mogućnostima.

Takođe su bili u stanju da smanje stopu greške svog čipa dovoljno da mu omoguće da postigne „kvantnu prednost“ pri pokretanju RCS-a — što sugeriše da se naučnici sve bliže snu o zaista korisnom kvantnom računaru.