Američko ministarstvo pravde optužilo je Gugl da „sistematski“ uništava evidenciju koja je povezana sa tekućim antimonopolskim sporovima, rekavši da kompanija nije uspela da sačuva svoje interne komunikacije uprkos prethodnom nalogu da to učini.
U pravnom podnesku izdatom u četvrtak u saveznom sudu u Vašingtonu, zvaničnici DOJ su rekli da je Gugl odbio da promeni funkciju na svom četovanju kompanije koja automatski briše evidenciju zaposlenih, dodajući da je „lažno“ tvrdio da je prekinuo praksu ponovo u 2019.
„Gugl-ovo svakodnevno uništavanje pisanih dokumenata nanelo je štetu Sjedinjenim Državama lišavajući ih bogatog izvora iskrenih diskusija između Google-ovih rukovodilaca, uključujući verovatne svedoke na suđenju“, rekao je advokat DOJ-a Kenet Dincer.
Iako je vlada rekla da je Gugl morao da prekine funkciju automatskog brisanja u skladu sa Federalnim pravilima o građanskom postupku, kompanija nije „sačuvala potencijalno relevantne razgovore“, što znači da je skoro četiri godine od pokretanja antimonopolskog slučaja „Gugl sistematski uništavao čitava kategorija pisanih komunikacija svaka 24 sata.”
Ministarstvo pravde je zatražilo od suda da presudi da je tehnološki gigant prekršio smernice za građanski postupak i zatražio saslušanje kako bi se utvrdilo kako da kazni Gugl i zahteva više informacija o njegovoj internoj komunikaciji.
U saopštenju objavljenom u četvrtak, Gugl je rekao da „snažno“ odbacuje optužbe, a portparol tvrdi da su njegovi timovi „savesno radili godinama kako bi odgovorili na upite i sudske sporove“. Dodali su da je kompanija „samo u ovom slučaju proizvela preko 4 miliona dokumenata i još milione regulatorima širom sveta“.
Antimonopolski slučaj protiv Gugla je otvoren 2020. godine, kada je Ministarstvo pravde reklo da je kompanija „monopol prema tradicionalnim antimonopolskim principima“ u industriji pretraživača i da „mora biti zaustavljena“. Dok je vlada tvrdila da je firma iskoristila svoju tržišnu moć da stavi u nepovoljniji položaj manje konkurente, Gugl je kasnije ocenio tužbu kao „duboko manjkavu“, insistirajući da „neće učiniti ništa da pomogne potrošačima“.