STOKHOLM – Guglova podružnica Jigsaw sledeće nedelje će pokrenuti kampanju usmerenu na borbu protiv dezinformacija o ukrajinskim izbeglicama u Poljskoj, Slovačkoj i Češkoj na osnovu istraživanja psihologa sa dva britanska univerziteta, prenosi Rojters.
Radeći sa Jigsaw-om, psiholozi sa univerziteta u Kembridžu i Bristolu napravili su klipove od 90 sekundi koji su dizajnirani da „vakuju“ ljude na štetne sadržaje na društvenim medijima.
Klipovi, koji će se prikazivati u reklamnim mestima na Google-ovoj IouTube video platformi, imaju za cilj da pomognu ljudima da identifikuju emocionalnu manipulaciju i žrtveno janje u naslovu vesti.
„Ako ljudima kažete šta je istina, a šta laž, mnogi će se osporavati… ali ono što možete predvideti su tehnike koje će se koristiti u širenju dezinformacija, kao u slučaju ukrajinske krize“, Džon Ruzenbik, glavni autor izveštaja o istraživanju iza kampanje, rekao je u intervjuu.
Istraživanje je obuhvatilo sedam eksperimenata, uključujući i grupu Amerikanaca starijih od 18 godina koji gledaju političke vesti na Jutjubu. Slagalica je izložila oko 5,4 miliona američkih Jutjubera video snimku o vakcinaciji, a skoro milion ih je gledalo najmanje 30 sekundi.
Kampanja je osmišljena da izgradi otpornost na narative protiv izbeglica, u partnerstvu sa lokalnim nevladinim organizacijama, proverivačima činjenica, akademicima i stručnjacima za dezinformacije.
Širenje obmanjujućih i lažnih informacija u Sjedinjenim Državama i Evropi putem mreža društvenih medija dovelo je do toga da različite vlade guraju nove zakone kako bi zaustavili kampanje dezinformacija.
„Razmišljamo o ovome kao o pilot eksperimentu, tako da nema apsolutno nikakvog razloga da se ovaj pristup ne bi mogao proširiti na druge zemlje“, rekla je u intervjuu Beth Goldberg, šefica istraživanja u Jigsaw-u.
„Poljska je izabrana jer ima najviše ukrajinskih izbeglica“, rekla je ona, dodajući da bi Češka i Slovačka bile korisne vođe ostatka Evrope.
Kampanja će trajati mesec dana.