Gugl će platiti skoro 400 miliona dolara zbog praćenja lokacije

Gugl će platiti skoro 400 miliona dolara zbog praćenja lokacije

VAŠINGTON – Alfabetov Google platiće 391,5 miliona dolara za rešavanje optužbi 40 država da je gigant za pretragu i oglašavanje ilegalno pratio lokacije korisnika, saopštila je u ponedeljak kancelarija državnog tužioca Mičigena, prenosi Rojters.

Istraga i poravnanje, koje su vodili Oregon i Nebraska, znak su sve veće pravne glavobolje za tehnološkog giganta od strane državnih tužilaca koji su poslednjih meseci agresivno ciljali na praksu praćenja korisnika kompanije.

Pored plaćanja, Gugl mora da bude transparentniji prema potrošačima kada se dešava praćenje lokacije i da korisnicima pruži detaljne informacije o podacima o praćenju lokacije na posebnoj veb stranici, saopštila je kancelarija državnog tužioca Ajove.

„Kada potrošači donesu odluku da ne dele podatke o lokaciji na svojim uređajima, trebalo bi da budu u mogućnosti da veruju da kompanija više neće pratiti svaki njihov pokret“, rekao je državni tužilac Ajove Tom Miler u saopštenju. „Ovo rešenje jasno stavlja do znanja da kompanije moraju biti transparentne u načinu na koji prate klijente i da se pridržavaju državnih i saveznih zakona o privatnosti.

Portparol Gugla Hoze Kastaneda rekao je: „U skladu sa poboljšanjima koja smo napravili poslednjih godina, rešili smo ovu istragu, koja je bila zasnovana na zastarelim politikama proizvoda koje smo promenili pre mnogo godina.

Gugl je u ponedeljak u blog postu rekao da će „u narednim mesecima praviti ažuriranja kako bi obezbedio još veću kontrolu i transparentnost podataka o lokaciji“.

Te promene uključuju olakšavanje brisanja podataka o lokaciji. Novi korisnici će imati kontrole automatskog brisanja koje im omogućavaju da naređuju Google-u da izbriše određene informacije kada dostignu određeni uzrast.

Državni tužioci pokrenuli su istragu 2018. nakon izveštaja da je Gugl snimio podatke o lokaciji čak i kada mu korisnici nalažu da to ne čini. Istraga je otkrila da je Gugl obmanjivao potrošače o praksama praćenja lokacije najmanje od 2014. godine, kršeći državne zakone o zaštiti potrošača.

Arizona je podnela sličan slučaj protiv Gugla i nagodila ga za 85 miliona dolara u oktobru 2022.

Teksas, Indijana, država Vašington i okrug Kolumbija tužili su Gugl u januaru zbog, kako su nazvali, obmanjujućih praksi praćenja lokacije koje narušavaju privatnost korisnika.

Google je imao prihod od 111 milijardi dolara od oglašavanja u prvoj polovini ove godine, više od bilo kog drugog prodavca onlajn oglasa. Lokacija potrošača je ključna za pomoć oglašivaču da prođe kroz digitalni nered kako bi oglas učinio relevantnijim i privukao pažnju potrošača.