Green tech pumpa vodu iz vazduha na CES-u

Green tech pumpa vodu iz vazduha na CES-u

Tehnologija usmerena na borbu protiv klimatskih promena, pa čak i na ispumpavanje sveže vode iz čistog vazduha, privukla je publiku dok je godišnja ekstravaganca gadžeta CES-a pokazala svoju zelenu stranu.

Uz eskalaciju poziva na borbu protiv klimatskih promena, tehnološke firme pronalaze načine da pomognu, kažu organizatori Sajma potrošačke elektronike, koji se u petak završava u Las Vegasu.

Genesis Sistems je bio na izložbenom prostoru sa prvom vodenom kockom te vrste — veličine centralne jedinice za klimatizaciju — koja pumpa vodu iz vazduha tako efikasno da može da obezbedi svu vodu potrebnu za dom.

„Naša prva misija je da održivo rešimo globalnu nestašicu vode“, rekao je Dejvid Štukenberg, koji je osnovao Genesis sa svojom suprugom Šenon.

„Kada ste ovo uključili u svoju kuću… možete se isključiti (iz sistema) gradske vode.“

Na mestima gde su bunari i vodonosni slojevi presušili, VaterCube može da izvuče vodu iz vazduha koristeći svoj jedinstveni proces, objasnio je on.

Odluka da se postane „vodeni preduzetnik“ proizašla je iz toga što su se farmeri žalili da su bunari presušili i što su služili u američkoj vojsci na Bliskom istoku dok su tamošnje nacije tražile nove izvore dragocene vode, kaže Štukenberg.

„Jedan od izazova sa kojima se suočavamo u smislu da čovečanstvo učinimo održivim su stvari koje su nam potrebne za život“, rekao je on za AFP.

„Pored vazduha, voda je najvažnija.“

Trilioni tona neiskorišćene vode nalaze se u vazduhu, a jedan od efekata zagrevanja planete je više vodene pare u atmosferi, rekao je Štukenberg.

Voda u vazduhu se brzo dopunjuje, stvarajući „beskonačan izvor vode“ u koji VaterCube ubacuje u skali, objasnio je on.

„Demokratizujemo vodosnabdevanje“, rekao je Štukenberg.

Njegova kompanija sa sedištem u Floridi takođe želi da uključi karakteristike za hvatanje ugljenika u VaterCube, pošto korak u tom procesu već uključuje isušivanje vazdušnog toka, rekao je on.

Male kompanije poput MolluScan-a iz Francuske bile su na CES-u sa sopstvenim inovativnim pristupima zaštiti životne sredine.

MolluScan povezuje morske dagnje ili školjke senzorima da otkrije zagađenje u vodenim tokovima ili okeanima, dele nalaze sa kompanijama ili regulatornim vlastima – štedeći vreme i troškove uzorkovanja vode.

„Vi gurate industrije da poboljšaju životnu sredinu“, rekao je za AFP suosnivač MolluScan-a Ludovic Kuinault.

Detektori zagađenja zasnovani na mekušcima, poznati kao molluSCAN-eie, raspoređeni su na Severnom polu, Tahitiju i drugde, navodi Kuinault.

Kompanije na CES-u su takođe reklamirale povećanu upotrebu proizvoda od recikliranih ili održivih materijala i funkcije za uštedu energije, zajedno sa efikasnijim baterijama i sistemima za proizvodnju solarne energije.

Francuski dobavljač auto opreme Forvia objasnio je kako u svom dizajnu koristi konoplju, drvo, ananas i druge organske materijale.

U međuvremenu, britanska kompanija Matter — čiji su podržavaoci holivudske zvezde Leonardo Dikaprio i Ešton Kučer — debitovala je sa tehnologijom filtracije kako bi uhvatila štetnu poplavu sitnih plastičnih vlakana koja se obično ispuštaju u otpadne vode iz mašina za pranje veša.

Ambient Photonics, čiji su rani investitori uključivali Amazonov Climate Pledge Fund, demonstrirala je solarnu ćeliju sposobnu da se puni iz unutrašnjeg osvetljenja, eliminišući potrebu za baterijama u uređajima.

„Povezana elektronika zahteva stalnu snagu, koja prečesto potiče od jednokratnih ili punjivih baterija“, rekao je izvršni direktor Photonics-a Bejts Maršal.

Južnokorejski konglomerat SK Group posvetio je svoju izložbu razigranom prikazu kako ekološki prihvatljive tehnologije mogu doneti srećniju budućnost.

Posetioci su mogli da se voze vozom koji može da se pokreće na vodonik ili da odu na „vožnju magičnim tepihom“ u vozilu čiste energije vođenom veštačkom inteligencijom.

Ideja je da uticajna kompanija za telekomunikacije, čipove i energiju ohrabri druge u industriji da se pridruže njenoj misiji da budu neutralni od ugljenika, rekao je Ah Čo na štandu SK.