EU pojačava regulaciju velikih tehnoloških kompanija u 2024. godini: Šta očekivati?

EU pojačava regulaciju velikih tehnoloških kompanija u 2024. godini: Šta očekivati?

Evropska unija (EU) nastavlja sa strožom regulacijom velikih tehnoloških kompanija u 2024. godini, usmeravajući svoju pažnju na primenu Zakona o digitalnim uslugama (DSA) i Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Nakon što je u avgustu 2023. prisilio TikTok da ukloni „zavisnu“ funkciju iz spinoff aplikacije u Evropi, Brisel je pokazao da ne planira da uspori u sprovođenju novih tehničkih pravila.

U julu, EU je donela odluke koje su direktno uticale na velike tehnološke kompanije poput Apple-a, Mete i Majkrosofta. Apple je postao prvi koji se suočava sa formalnim optužbama za kršenje DMA, što može rezultirati velikim kaznama ako ne uskladi svoje poslovanje sa novim pravilima.

Zakoni DSA i DMA, koji su stupili na snagu u martu, imaju za cilj da regulišu onlajn sadržaj i poslovanje velikih tehnoloških firmi. DSA obavezuje kompanije da bolje upravljaju onlajn sadržajem, dok DMA postavlja restrikcije i pravila za velike platforme kao što su Apple i Google, koji moraju da se prilagode kako bi izbegli kazne.

„Evropska komisija radi svoj posao: sprovodi DMA sa ograničenim resursima i u kratkom vremenskom periodu“, rekla je poslanica EU Stefani Jon Kurten, dodajući da su promene već vidljive, uključujući pravo korisnika na žalbu kada se sadržaj ukloni.

Očekuje se da će u narednim mesecima EU dodatno testirati ove zakone na platformama kao što je Ks (bivši Tviter), gde bi moglo doći do sukoba između vlasnika Elona Maska i EU regulatora zbog neusklađenosti sa DSA pravilima.

Pored Apple-a, EU bi mogla dodati Telegram na svoju listu „veoma velikih“ platformi koje se suočavaju sa najstrožim pravilima DSA. Takođe, EU razmatra kako da reguliše veze između veštačke inteligencije i velikih tehnoloških kompanija, kao što je Microsoft-ova saradnja sa OpenAI.

Dok veliki tehnološki igrači izražavaju zabrinutost zbog strogih pravila, EU se ne povlači i nastavlja da pojačava regulaciju u nastojanju da poboljša konkurenciju i zaštitu potrošača. Očekuje se da će kompanije biti podložne novim istragama i kaznama, što može dovesti do značajnih promena u načinu na koji funkcionišu na evropskom tržištu.