Tim mašinskih inženjera na tehnološkom univerzitetu Naniang, u Singapuru, razvio je način da automatizuje proces spajanja živih bubašvaba i elektronike za stvaranje kiborg bubašvaba, uveliko ubrzavajući proces. U svojoj studiji, dostupnoj na serveru za preprint arXiv, grupa je naučila robotsku ruku da poveže elektroniku sa živim insektima.
Prethodno istraživanje je pokazalo da je moguće povezati elektroniku sa živim insektima kao što su bubašvabe kako bi se daljinski kontrolisalo njihovo ponašanje, a da ih ne povredi. Tehnologija je obično u obliku malog ranca koji sadrži komunikaciju i električnu obradu, i sonde koje stimulišu insekte. Stimulisanje leve antene, na primer, može dovesti do toga da bubašvaba skrene levo.
Istraživanja su takođe pokazala da proces povezivanja zahteva vreme, strpljenje i spretnost. Većina istraživača koji rade na takvim projektima izjavila je da proces traje otprilike 30 minuta.
Istraživači koji žele da izgrade armije takvih kiborg insekata primetili su da je vreme veze predugo — stvaranje stotina ili hiljada njih za napore traganja i spasavanja koštalo bi previše rada. U ovoj novoj studiji, tim u Singapuru je razvio način da automatizuje proces koji ne samo da čini posao doslednijim, već ga i obavlja u deliću vremena.
Sistem funkcioniše tako što prvo izlaže insekte ugljen-dioksidu, koji ih uspava. Bubašvabe se zatim postavljaju na platformu koja ih automatski pričvršćuje pomoću metalnih šipki na način koji otkriva potrebne delove tela.
Unapred programirani sistem kompjuterskog vida zatim identifikuje gde elektronika treba da ide i šalje te informacije robotskoj ruci koja je obučena da pokupi potrebnu elektroniku i zatim da je poveže sa greškom. Kada su na mestu, igle se povlače i buba je slobodna da ide.
Istraživači su otkrili da bi mogli da proizvedu kiborg bubašvaba svakih 68 sekundi. Testiranje je pokazalo da su kiborzi radili jednako dobro kao i oni koji su bili povezani ručno.
Istraživački tim primećuje da je sledeća faza u istraživanju pronalaženje načina da se kiborzi postanu autonomni — pokušaj daljinskog upravljanja stotinama njih u isto vreme trenutno nije izvodljiv.