EU proširuje stroge propise na skoro sve onlajn platforme

EU proširuje stroge propise na skoro sve onlajn platforme

Evropska unija (EU) proširuje svoj strog digitalni pravilnik na gotovo sve onlajn platforme unutar bloka, nastavljajući svoje napore u suzbijanju toksičnog sadržaja društvenih medija i neželjenih proizvoda e-trgovine. Novi zakon o digitalnim uslugama EU već je primenjen na skoro dvadeset najvećih onlajn platformi, uključujući Fejsbuk, Instagram, Jutjub, Amazon i Vikipediju. Sada će se ova pravila primenjivati na gotovo sve onlajn platforme, tržišta i posrednike sa korisnicima u EU od 27 zemalja, osim najmanjih preduzeća.

Propisi DSA (Digital Services Act) uključuju stroge zahteve koji se odnose na bezbednost korisnika na mreži, kao što su olakšavanje prijavljivanja lažnih proizvoda i označavanje štetnog sadržaja kao što je govor mržnje. Platforme su takođe obavezne da budu transparentne u vezi sa digitalnim oglasima, uključujući informisanje korisnika o razlozima prikazivanja određene reklame i o tome ko je platio za nju.

Ovaj potez predstavlja veliku prekretnicu u osiguravanju bezbednosti na mreži i odražava osnovne vrednosti i principe EU, istakla je izvršna potpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager.

DSA takođe zahteva od platformi da budu transparentne u vezi sa odlukama o moderiranju sadržaja i da obaveste korisnike o razlozima uklanjanja postova ili suspenzije naloga. EU je već pokrenula istragu protiv platforme X (ranije poznate kao Tviter) zbog sumnje da je prekršila odredbe DSA.

Ovi propisi predstavljaju korak ka stvaranju sigurnijeg i transparentnijeg onlajn okruženja za korisnike širom EU.