Evropska unija (EU) proširuje svoj strog digitalni pravilnik na gotovo sve onlajn platforme unutar bloka, nastavljajući svoje napore u suzbijanju toksičnog sadržaja društvenih medija i neželjenih proizvoda e-trgovine. Novi zakon o digitalnim uslugama EU već je primenjen na skoro dvadeset najvećih onlajn platformi, uključujući Fejsbuk, Instagram, Jutjub, Amazon i Vikipediju. Sada će se ova pravila primenjivati na gotovo sve onlajn platforme, tržišta i posrednike sa korisnicima u EU od 27 zemalja, osim najmanjih preduzeća.
Propisi DSA (Digital Services Act) uključuju stroge zahteve koji se odnose na bezbednost korisnika na mreži, kao što su olakšavanje prijavljivanja lažnih proizvoda i označavanje štetnog sadržaja kao što je govor mržnje. Platforme su takođe obavezne da budu transparentne u vezi sa digitalnim oglasima, uključujući informisanje korisnika o razlozima prikazivanja određene reklame i o tome ko je platio za nju.
Ovaj potez predstavlja veliku prekretnicu u osiguravanju bezbednosti na mreži i odražava osnovne vrednosti i principe EU, istakla je izvršna potpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager.
DSA takođe zahteva od platformi da budu transparentne u vezi sa odlukama o moderiranju sadržaja i da obaveste korisnike o razlozima uklanjanja postova ili suspenzije naloga. EU je već pokrenula istragu protiv platforme X (ranije poznate kao Tviter) zbog sumnje da je prekršila odredbe DSA.
Ovi propisi predstavljaju korak ka stvaranju sigurnijeg i transparentnijeg onlajn okruženja za korisnike širom EU.